Hangi parti de olsa bu zamlar olmayacak mıydı?

Hangi parti de olsa bu zamlar olmayacak mıydı?

Sosyal medyada başlıca gündem konusu zamlar... Vatandaşlar, geçim endişesi nedeniyle facebook üzerinden zamlar konusunda hükümete veryansın ediyor. Halk haklı... 

Evin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız, çocukların eğitimi, borçlar, taksitler, sağlık giderleri, ilaç paraları vs. vs... 

Haliyle sıklıkla gelen zam haberleri vatandaşları çileden çıkarıyor... Ama kanımca akliselim düşünmekte yarar görüyorum. 

Evet, hayat pahalılığı vahim durumda... Evet, dövizle yapılan ticari ürünlerin fiyatları her gün dolara endeksli olarak artış gösterirken, dövizin bir miktar gerilediği zamanlarda dahi, bu ürünlerin fiyatları gerilemiyor. Bunun takibini yapan bir mekanizma da yok. 

Ama hükümeti can düşmanı ilan ederken, şunu da hatırlamak zorundayız.  

UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın, ''Zamlar kaçınılmazdır, biz seçim nedeniyle zamları yansıtmamıştık'' sözünü... 

19 Nisan 2018 tarihinde, ülkemizde hayat pahalılığına ve ekonomik sıkıntılara yol açan dövizin dalgalanmasından kaynaklanan zamlar ile ilgili Maliye Eski Bakanı, UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın bilgisine başvurmuştum. 

Hesap Uzmanı eğitimi de almış olan Milletvekili Ersin Tatar, zamların kaçınılmaz bir durum olduğunu işaret etmiş ve "bu zamlar belliydi" demişti. 

Dövizle ithal edilen ürünlerin otomatikman zamlandığını kaydeden Tatar, "maliyet Türk Lirası ise o zaman zam gelmeyebilir ama bizim buradaki şansızlığımız Türkiye'den gelen ürünlerin yüzde 90'ı buraya döviz olarak fatura edilmesindendir" demişti. 

Ulusal Birlik Partisi- Demokrat Parti hükümeti döneminde, zamların önlenmesi amacıyla kullanılan Fiyat İstikrar Fonu'nun, şuanda niye akaryakıt ve diğer zamların önlenmesinde kullanılmadığı yönündeki görüşünü de sormuştum Tatar'a...

"Çünkü seçim yakın olduğu için, Fiyat İstikrar Fonu'nu bütçeye aktarmak yerine, halka zamların yansımaması için kullanmıştık" demişti. 

Fazla söze gerek yok, sanırım herşey açık!

Gelelim, Kıb-Tek'in elektrik fiyatlarına yaptığı ikinci zamma.... 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Müdürü Mehmet Salih Gürkan, özellikle fuel-oil ve kurda artıştan dolayı elektrik fiyatlarına düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti ve zam yapma zorunluluklarını rakamlarla açıkladı. 

UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın, ''Zamlar kaçınılmazdır" dediği; Kıb-Tek Müdürü Mehmet Salih Gürkan'ın da kaçınılmazdır dediği zamların sorumluluğunu hükümete yüklememiz normal...

Fakat "kaçınılmaz" sözcüğünün ne anlama geldiğini akli selim düşünürsek, o zaman durum değişir. 

"Kaçınılmazdır" demek, "hükümeti hangi parti yönetirse yönetsin, bu zamlar olacak" demektir. Zira Serdar Denktaş da, erken seçim kararı alındığı günlerde, zamların ve hayat pahalılığının gündeme geleceğini bas bas bağırmıştı. 

Sonuç olarak, x parti, y parti veya z partinin hükümet etmesi halinde "kaçınılmaz" olacağı açıkça bilinen bir olguda, hükümeti "azılı halk düşmanı" ilan etmemiz kanımca halk olarak bizlere zarar verir, çünkü daha da ümitsizliğe umutsuzluğa, çaresizliğe düşeriz.

Benim yıllardan beridir hep söylediğim bir söz vardır. Halk olarak sığınacak bir liman arıyoruz... Güvenebileceğimiz, inanabileceğimiz, gözümüz kapalı ülkemiz yönetimini emanet edebileceğimiz, kararlarını sorgulama gereği duymayacağımız yöneticiler istiyoruz.

O zaman şans verelim...

Elini taşın altına koyup da, ülkenin kötü gidişatını bildikleri halde yönetime talip olan her siyasi partiyi yerli- yersiz, haklı- haksız karalama alışkanlığından vazgeçelim.

Ülke için birşeyler yapmaya çalışan yöneticilerin yanlışlarını ararken adilane düşünüp, değerlendirip, ona göre suçlayalım.

Aksi halde, Halkın Partisi, TDP veya CTP, bir gün aniden "biz halkı memnun edemedik" derler ve mücadeleden vazgeçerlerse, o zaman bu zamlar biter mi, bunu hep birlikte görürüz.

Tatar Açık Konuştu! ''Zamlar kaçınılmazdır, biz seçim nedeniyle yansıtmamıştık''

Kıb-Tek Müdürü: Zam kaçınılmazdı!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!