Başörtü krizine Türkiye'den de UBP'den de sert tepki...!

Başörtü krizine Türkiye'den de UBP'den de sert tepki...!

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde düzenlenen diploma töreninde başı örtülü kız öğrencilere  diplomaları imzasız verildi. 

Hala Sultan İlahiyat Koleji Mezunları ve Mensupları Derneği, başörtülü öğrencilere diplomalarının verilmediğini duyurarak, Eğitim Bakanlığı'na tepki göstermişti ve bugün saat 10:30’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapılarak, bu durumun kınanacağı duyurulmuştu. 

Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği, “başı kapalı öğrenci fotoğrafının yer aldığı diplomalar imzalanmadı” gerekçesiyle Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Eylemciler daha sonra Başbakan Tufan Erhürman ile görüşmek amacıyla Başbakanlıpa doğru yürüyüşe geçti. Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği Başkanı Hikmet Kaynarca, eylem sırasında yaptığı açıklamada, bazı öğrencilere diploma verilmemesi sorunu aşılmadıkça eylemi sonlandırmayacaklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da, öğrencilere diploma verilmemesine sosyal medyadan tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit ortada bir kriz olmadığını, diplomaların mevzuata uygun bulunmadığını, bu nedenle de imzalanmadığını söyledi. Başsavcılıktan görüş beklediklerini ifade eden Özyiğit, gelecek görüş çerçevesinde hareket edeceklerini kaydetti.

Ardından, Hala Sultan İlahiyat Koleji'nde başörtülü öğrencilerin diplomalarının imzalanmaması ile ilgili Başsavcılık görüşünü bildirdi. 

Başsavcılığın “Uygundur” yönündeki görüşü ile birlikte öğrencilerin diplomaları imzalandı. 

Bunun üzerine Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, İlahiyat Koleji'nde diploma fotoğraflarına yönelik krizle ilgili Başsavcılığın olumlu görüş verdiğini açıkladı. 

Akdağ olaya müdahale etti

Akdağ ise konuyla ilgili olarak, "Erhürman bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını garanti etti" dedi.

TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC’de diplomalarında başörtülü fotoğrafları yer alan öğrencilerin diplomalarının onaylanmamasıyla ilgili olarak Başbakan Tufan Erhürman ile görüştüğünü ve Erhürman’ın bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini kendilerine garanti ettiğini söyledi.

TC Başbakan Yardımcısı Akdağ, Anadolu Aajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Hala Sultan İlahiyat Koleji’ndeki eğitimlerini tamamlayan başörtülü öğrencilerin lise diplomaları KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmadı. Bu uygulamayla amaçlanan ne olabilir? Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?” şeklindeki soru üzerine Akdağ, bu yöndeki bilgiyi kendisinin de olayın ardından öğrendiğini söyledi.

Yaşanan bu olayı üzüntü ile karşıladığını belirten Akdağ, “Hem üzüldüm hem de bu faşizan, insanlık dışı uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Sayın KKTC Başbakanı ile bu sabah görüştüm. Kendisi de bundan ziyadesiyle üzgün olduğunu ve bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini bana garanti etti. Ben de meselenin bu şekilde çözülmesiyle iktifa etmiş oldum.”

Başbakan Yardımcısı Akdağ, bunun kabul edilemez bir şey olduğunu vurgulayarak, “Hangi yılda yaşıyoruz. Bu devam ettirilseydi, buna da söyleyeceğim şey, faşist, insan haklarını hiçe sayan, özgürlükleri yok sayan bir uygulamadır diyecektim. Şükür ki iyi ki bu uygulamayı sonlandırıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Özgürgün: “Skandal, inanç özgürlüğüne saygısızlık, öğrencilerine ve ailelerine yaşatılan ağır travma” 

Öte yandan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ndeki diploma olayını, “skandal, inanç özgürlüğüne saygısızlık, öğrencilerine ve ailelerine yaşatılan ağır travma” olarak değerlendirdi.

İlahiyat Koleji’yle ilgili yazılı açıklama yapan Özgürgün, şu ifadelere yer verdi:

“Dün akşam Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşatılan diploma skandalı, inanç özgürlüğüne saygısızlık çocuklarımıza ve ailelerine yaşatılan ağır bir travmadır. Demokrasiyi, insan haklarını ve özgürlüklerini dillerinden düşürmeyenlerin daha lise çağındaki çocuklarımıza yaşatmış oldukları psikoloji asla kabul edilemez. Bu okulu tercih eden çocuklarımızın inançlarını ve yaşam biçimlerini diploma alacakları gün sorgulamak ve mahkum etmeye çalışmak insafsızlıktır ,günahtır, ayıptır.

Ulusal Birlik Partisi olarak, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının inanç özgürlüğüne karşı zihniyetinin sonucu ve KKTC tarihine insan haklarına indirilen ağır darbe,düşürülen bir leke olarak geçecek ‘başını aç,kıyafetini değiştir yoksa diploma alamazsın’ tavrını şiddetle kınarız.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!