'Belediye Sokak Köpeklerini Katletti' İddiası!

'Belediye Sokak Köpeklerini Katletti' İddiası!

Evrenselgazete'nin 'Verdiği sözü tutmadı' başlıklı haberi üzerine, çok önemli ve dudak uçuklatan bir iddia gündeme geldi.

Belediye Başkanı Aziz Kaya'nın geçen seçim döneminde barınak sözü verdiği ve bu sözünü 4 yıl boyunca yerine getirmediğini konu alan haberimizin ardından, Lefke'de geçmişte bölge halkının rahatsızlık duyduğu sokak hayvanlarının, yaklaşık bir yıl önce bir anda telef olduğuna dikkat çekildi. Sokaklardaki sahipsiz masum hayvanların zehirlendiği belirtiliyor. 

Aziz Kaya döneminde sokak köpeklerini hedef alan zehirlemeler yapıldığı, şuanda Lefke'de sokaklarda sahipsiz köpeğe pek fazla rastlanmadığı bildirildi. 

''Köpek zehirlenme olaylarından Belediye sorumlu!''

Konuyla ilgili gazetemize ulaşan isminin baş harfleri S. S. olan duyarlı bir vatandaş, "merhaba köpek barınakları ile ilgili haberini okudum. Söylediklerinde çok haklısın hatta bırak Lefke Belediye Başkanı'nın barınak sözünü tutmamasını geçtiğimiz aylarda bölgede bir köpek zehirlenme olayı yaşandı. Ondan da sorumlu. Daha birçok köpek yanında ayni gün içinde Gemikonağı'nda Ediz Tuncel ve daha kişilerin köpekleri de zehirlendi .Yol kenarına atılan zehirli etleri yedikleri için. Ediz Tuncel kimin attığını da biliyor. Laneyt kullanıldığını da söylemiş. Bu kişilerle temas edersen daha ayrıntılı cevaplar alacaksın" diye konuştu. 

Ediz TUNCEL: "Kim organize bir şekilde zehirleme işini yapar?"

Bunun üzerine Evrenselgazete'nin ulaştığı Akademisyen Yrd. Doç.Dr. Ediz Tuncel, konuyu doğruladı. 

Ediz Tuncel, "Sokaktaki ve evlerdeki köpeklerin tümü zehirlendi ve vahşice öldürüldü, bizim baktıklarımız da dahil olmak üzere, yetmedi, evden dışarı adımını atmayan, bahçeye de sınırlı çıkan kedi de öldü, aynı şekilde zehirlendi, zehirli köfteleri avlunun girişinde bulduk, belli ki birileri tarafından içeri doğru atılmış, aynı şekilde benzer köfteleri diğer mahallelerde de yer yer gördüm, Yedidalga'da bile gördüm, parkın orada, belli ki organize iş yapılmış. Kim bu kadar organize bir işi yapar, kim bu kadar geniş çaplı bir katliama girişir, kim köy köy gezip zehirli köfte atar, kim hayvanlara karşı bu kadar büyük bir öfke kusar ve hangi gerekçeyle??? Ben elde ettiğim bulguları polise aktardım, gerisi onların işi ama bu gibi konularda suçüstü yapılmadıkça işlem yapmaları zor. Belediye bu konuda malesef sınıfta kaldı. Sokak hayvanları tehlike saçıyor, tamam, ama çözüm toplu katliam değildir, hele de evde yaşayan, anda arada bir kapının önüne çıkan köpekler de bundan nasibini alırsa....Çocuğum hala köpeğin öldüğünden habersiz, gelmesini bekler, gezmeye gitti de gelecek dedik, ki bu köpek de evde zehirlendi, sokakta değil, avlunun girişine atılan zehirli köfteleri sadece yaladı ve arabaya kadar ancak gelebildi, yığıldı kaldı" dedi.

Ediz Tuncel, "Rum tarafında yasak olmasına rağmen, yalnızca Rum Tarım Dairesi ve Orman Dairesi'nin elinde bulunan Laneyt 90 adlı zehirle köpeklerimizi zehirlediler. Rum Orman Dairesi'nin Müdürü Lefke Belediyesi'nde çalışan bir personelin yakın arkadaşıdır. Ve Güney'den bu zehiri tedarik ettiklerini biliyoruz. Veterinerin verdiği bilgiye göre, bu ilacı köpeğin yemesine de gerek yokmuş, dokunması bile ölümüne neden oluyor. Dolayısıyla sokak köpekleri ve bunların yanında yanlışlıkla bazı sahipli köpekler de zehirlendi. Zehirleyenin belediye olduğu kesindir" dedi. 

Hüseyin AS: "Belediye adamlarının sokak köpeklerini hedef alan zehirlemeler yaptığı hakkında duyumlar aldım"
Öte yandan yine Evrenselgazete'ye konuşan Lefke'de sakin Belediye Meclis Üyesi Adayı Hüseyin As da, "30'dan fazla köpek vardı sokakta, hepsi kayboldu bir anda. Köpekler zehirlendi, başı boş köpekleri bırakın birçok sahipli köpek de öldü zehirlemeler sonucunda. Belediye yaptı demiyorum zehirlemeleri, yapmadı da demiyorum ama araştırılmadı kimin yaptığı başı boş köpek yok evet ama katledildiler."

Verdiği Sözü Tutmadı!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!