Orman yangınlarına hazırlık tatbikatı yapıldı

BAŞBAKANLIK DİREKTİFLERİ İLE ORMAN YANGINLARINA HAZIRLIK TATBİKATI İCRA EDİLDİ

Orman yangınlarına hazırlık tatbikatı yapıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlık direktifleri ile 24 Mayıs 2018 tarihinde bu sabah Tepebaşı-Kalkanlı bölgesinde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Komitesi ile Tarım Bakanı Sn. Erkut ŞAHALİ’nin de katıldığı, yangın söndürme çalışmaları esnasında KKTC Afet Yönetimi sistemi içerisinde görev alan diğer paydaş kurumlarla koordinasyon ve işbirliğinin sağlanmasının amaçlandığı “Orman Yangınlarına Hazırlık Tatbikatı” gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu tatbikat senaryosu çerçevesinde, saat 08:50’de Tepebaşı-Kalkanlı arasındaki ormanlık arazide yangın çıktığı ihbarı alınmış ve ihbarın ardından paydaş kurumlar arasındaki koordinasyon ile eşgüdümlü hareket tarzı tatbik edilmiştir.

Tatbikat, Başbakanlık Müsteşarlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, PGM İtfaiye Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Orman Dairesi, Meteoroloji Dairesi, Lefkoşa, Güzelyurt ve Girne Kaymakamlıkları, KIB-TEK, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Lapta ve Güzelyurt Belediyelerinin katılımı ile icra edilmiştir.

Tatbikat senaryosu çerçevesinde, yapılan yangın ihbarı üzerine;
-Olay bölgesinin keşfi yapılıp, oluşan yangına Orman Dairesi Müdürlüğünün Güzelyurt Bölge Şefliğinin ilk müdahale ekipleri müdahale etmiş,
-Yangının büyümesine müteakip Lefkoşa, Güzelyurt ve Girne Kaymakamlıkları tarafından olay bölgesine yakın bir noktada Müşterek Mobil İlçe Kriz Yönetim Merkezi, Mobil Basın Merkezi ile Mobil İlkyardım Merkezi kurulup, yerel lojistik ve müdahale ekipleri olay bölgesine sevk edilmiş

-Ormanlık alanda oluşan dört yangına müdahale edilip söndürülmüş ve soğutma çalışması yapılmıştır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güney Kıbrıs’ta grip vakaları sayısında artış var!
Güney Kıbrıs’ta grip vakaları sayısında artış var!
YKP’den garantörlere ihtiyaç duyulmayacak öneri geliştirilmesi çağrısı
YKP’den garantörlere ihtiyaç duyulmayacak öneri geliştirilmesi çağrısı