Reklamı Geç
Advert
Advert Advert

Takograf çalışmaları tamamlanıyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, ağır vasıtalar için getirilecek olan TAKOGRAF takma zorunluluğu ile ilgili açıklama yaptı.

Takograf çalışmaları tamamlanıyor
Advert Advert

Sürücülerin trafik denetimlerinde ayrıntılı olarak kontrol edilebilmeleri için aracın hızını, kullanım süresini, sürücünün kimlik bilgilerini ve benzeri bilgileri kaydeden TAKOGRAF cihazlarının, ülkemize kayıtlı ve/veya projelerde çalışmak üzere sınırlı süre için gelen tüm ağır vasıtalarda (TIR, kamyon, kamyonet, otobüs, midibüs ve minibüslerde) zorunlu olarak kullanması dönemi başlıyor.

TAKOGRAF’ın ağır vasıtalara takılmasının zorunlu hale getirilmesi için standart ve yasal düzenleme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Bu çalışmaların tamamlanıp kamuoyu ile paylaşılmasının ardından Ekim 2018’den başlayarak 6 aylık bir geçiş süreci öngörülüyor. Bakanlığımız, Mart 2019’un sonuna doğru, daha güvenli bir trafik için TAKOGRAF kullanımını hayata geçirmiş olmayı hedefliyor. 

TAKOGRAF, özellikle ağır vasıta şoförlerinin yasalarca müsaade edilen sürüş sürelerini ve süratleri geçmemesini sağlayarak trafikte can ve mal güvenliğini artırmasa yardımcı olur.


Advert Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Osman Bican bayramı çalışanlarla geçirdi
Osman Bican bayramı çalışanlarla geçirdi
Güngördü Karaoğlanoğlu Bölgesi’ni ziyaret etti
Güngördü Karaoğlanoğlu Bölgesi’ni ziyaret etti