Arıklı: Hükümete 'ikinci dilim avans' verebiliriz!

YDP Milletvekili Erhan Arıklı, hükümete verdikleri yüz günlük sürenin tamamlandığını hatırlatarak, dörtlü koalisyon hükümetinin yüz günlük süreyi değerlendiremediğini savundu.

Arıklı: Hükümete 'ikinci dilim avans' verebiliriz!

Arıklı, "Hükümete yüz günlük süre vermiştik. Ancak dörtlü koalisyon hükümeti yüz günlük süreyi değerlendiremedi.  Sadece müşavirlik ile ilgili yasa geçti, onun dışında zamlar dışında bir icraat göremedik" dedi.

Arıklı, gerektiğinde nisabın ve mecliste çoğunluğun sağlanması adına hükümete yüz gündür verdikleri desteğin sona erdiğini kaydetti.  

MYK'DA GÖRÜŞÜLECEK

"Mecliste İki milletvekili olarak bizim verdiğimiz desteğe belki sayısal olarak ihtiyaçları yok gibi görünüyor, ancak bizim verdiğimiz destek özgül ağırlık olarak çok büyük değer ifade ediyor" diyen Arıklı, "Yerel seçim sonrasına kadar hükümete desteğimizi sürdürmek adına 'kredi talebimi' MYK'ya götüreceğim, MYK'nın kararına göre 'ikinci dilim avans' verebiliriz" ifadesini kullandı. 

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Arıklı şöyle konuştu:

"Vatandaş bizden yasa, icraat bekliyor. O yüzden meclisi çalıştırmamız gerekiyor. Memlekette dövizden dolayı kriz söz konu ve hükümetin bu yönde yapabileceği olumlu icraatlar varsa, buna katkı koymak görevimiz. MYK'ya götüreceğim.

Hükümete karşı vatandaşlıklar konusunda, partimizin MYK'sının tepkisi söz konusu. Bize göre bir önceki hükümet döneminde Bakanlar Kurulu kararı ile verilen vatandaşlıkları, yine Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilmesi yanlış. Bu durumun mahkemeye giderek çözülmesi gerekirdi. Biz buna karşıyız. Ancak parti yetkili organlarımız bununla ilgili hükümete bir şart koşacak değildir."

Kamu reformuna acil ihtiyaç olduğunu kaydeden Arıklı, “Nereden Buldun Yasa Tasarısı” ile “Kamu Reformu Yasa Tasarısı”nın meclise sevk edilmesiyle hükümete bu yasaların geçirilmesinde de destek vereceklerini kaydetti. 

Arıklı, hükümete verdikleri destekten dolayı, ana muhalefet partisi UBP'nin de rahatsızlığına değinerek, "biz farklı bir muhalefet anlayışı sürdürüyoruz. Dolayısıyla buna tepki göstermeleri anlamsız. Bir meclisin çalıştırılması, icraatların yapılması taraftarıyız, o yüzden muhalefet yapacağız diye meclisin çalışmalarını durdurmayı kendimize yakıştırmayız" dedi. 

Kaynak: ADA Haber - Şermin SARRO


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF karamsar bir tablo çizdi, borsalar düşüşe geçti
IMF karamsar bir tablo çizdi, borsalar düşüşe geçti
Güney Kıbrıs’ta grip vakaları sayısında artış var!
Güney Kıbrıs’ta grip vakaları sayısında artış var!