O kilowat elektrik tüketimine her ay 36 TL fatura!

Kıb-Tek, hiç elektrik tüketmeyen her bir aboneden her ay 36 TL 'hava parası' alıyor.

O kilowat elektrik tüketimine her ay 36 TL fatura!

Evrenselgazete/ Rana Sarro

Elektrik tarifelerine son yapılan zammın ardından, her faturaya eklenen 24.60 TL'lik zorunlu bedelin, 36.60 TL'ye çıkarıldığı öğrenildi. Yani hiç elektrik tüketmeyen, kilowatı sıfır olan her haneye, her ay 36 TL fatura çıkarılıyor.  

0 KW 24.60 İKEN, 36.60 OLDU

Kıb-Tek, zamdan önce her aboneden, her ay 24.60 TL'lik zorunlu bedel tahsil ederken, bu zorunlu bedele yüzde 48 oranında zam yaptığı ortaya çıktı. 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB- TEK) , Bakanlar Kurulu kararı ile elektrik ücretlerine yüzde 15.9’luk zam yaptığını açıklarken, her faturaya yansıtılan zorunlu bedele yüzde 48 zam yapılmasının nedeni anlaşılamadı. Bu oran, halkın son yapılan zam oranı miktarı hakkında yanıltıldığı şüphelerine de neden oldu. 

ZORUNLU BEDELE % 48'LİK ZAM!

Elektrik tarifelerine yüzde 15.9'luk artış yapıldığı açıklanırken, her faturaya her ay yansıtılan bu zorunlu bedele  yüzde 48'lik zam yapılmasının nedeni anlaşılamadı. 

HİÇ ELEKTRİK YAKMAYANIN FATURASI 36 TL!

Buna göre, hiç elektrik tüketimi olmayan bir haneye zamdan önce 24.60 TL fatura gelirken; bu ay itibariyle yapılan zamdan sonra sıfır kilowat elektrik tüketimine 36.60 TL fatura geliyor. 

Yani evinde veya iş yerinde bir ay boyuca ampul dahi açmayan ve elektrik tüketimi sıfır olan her vatandaş, her ay için Elektrik Kurumu'na 36 TL elektrik faturası borcu ödemek zorunda. 

"HER AY 36 TL ZORUNLU BEDEL!"

Kıb-Tek yetkililerine Evrenselgazete'den Rana Sarro'nun yönelttiği soru üzerine yetkililer, sıfır (0) kilowat karşılığında vatandaşlara gönderilen bu bedelin, her ay her elektrik faturasına zorunlu bedel olarak eklendiğini belirtiyor.

Her ay Kıb-Tek'in tüm abonelerine yani tüm hanelere, kurum tarafından fatura edilen 36.60 TL'lik miktarın, "Sokak Aydınlatması", "Maktu Ücret", "Tüketim Tutarı", "KDV" başlıkları altında zorunlu bedeller olduğu belirtiliyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam