Ülkenin en dobra vekili bakın ne demişti?

Gündemin Yorumu: Maliye ve hesap konusunda uzman, şuandaki muhalefet partisinin mensubu, yılların vekili, bütçeyi analiz ederek, "bu zamlar belliydi'', "bu zamlar kaçınılmazdır" diyorsa, o zaman üstüne söylenecek söz yok.

Ülkenin en dobra vekili bakın ne demişti?

Rana Sarro Yazdı:

15 Şubat 2018 tarihinde güvenoyu alan hükümet, iddia ettiği yolsuzlukların, usülsüzlüklerin, haksızlıkların, hırsızlıkların, peşkeşlerin üzerine gitmek iddiasıyla iktidara talip oldu.

UBP'nin 'birçoğunu halka yansıtmadığı' zamları şiddetle eleştirerek hükümeti kurdular. Hükümet kuruldu kurulalı da, zam üstüne zam yaptılar. 

Hükümeti şuana kadar en fazla yıpratan konu, herhalde bu zam furyasıdır. Zam konusunda hükümete birçok kesimden, bazı sendikalardan, bazı birliklerden eleştiriler gelirken; Başbakan Erhürman açıklamasında, kendilerinden  önceki hükümet döneminde, elektrik fiyatlarında nizamnameye aykırı biçimde iki yıl boyunca artış yapılmadığını söyledi ve bu şekilde KIB-TEK'te 50 milyon 676 bin TL kayıp yaratıldığını belirtti.

Bunun üzerine Ekonomi ve Enerji Eski Bakanı Sunat Atun, "CTP-HP-DP-TDP koalisyon hükümeti yapmış oldukları fiyat artışlarını, UBP-DP hükümetinin zam yapmamış olmasına bağlamıştır. Cümleden anlaşılan, yapılanın fiyat düzenlemesi değil, zam olduğudur. Maalesef açıklamalarının içeriği hatalıdır" dedi ve belgeler ortaya koyarak, "KIBTEK, 2016 yılında 113 milyon TL kar yapmıştır" dedi. 

Halk şimdi kime inanmalı? Kim doğru söylüyor? 

Her gün yapılan zamların haberleri, halkın alım gücünün düştüğü gerçeği ortada dururken, halkın büyük çoğunluğu haliyle bu zamlardan mevcut hükümeti sorumlu tutuyor. 

Bir yandan, Kudret Özersay'ın 2013'te zamlara tepki diye, "Zamlı elektrik faturalarını ödemeyip hükümete kendi borcunu ödemeye başlaması için ve borcunu uzun süredir ödemeyen ayrıcalıklı kesimlere ödetmeye başlaması için baskı yapalım" çağrısı akla geliyor. 

Diğer yandan, Şubat 2017'de ana muhalefet partisi lideri iken Tufan Erhürman'ın "bu zamları yaparken, dövizdeki yükselişin arkasına sığınıyorlar. Döviz yükseldiğinde hükümet bunu herşeye yansıtacaksa hükümete ne gerek var. Oraya bir muhabeci koyalım dövize bakarak herşeye zam yapsın. Bu kadar zammı biz yapsaydık, yer yerinden oynardı" sözleri akıllara geliyor. 

Halkın yanı sıra biz gazeteciler de, doğrusu yanlışı doğruyu ayırt edemeyecek durumda.

Geçmişin muhalefet partileri olan bugünün iktidar partileri mi, yoksa dönemin hükümet eden, bugünün muhalefet partisi mensupları mı doğruyu söylüyor? 

Bir önceki zam tepkileri sırasında, 18 Nisan günü benim bizzat görüşüp, Fiyat İstikrar Fonu'nun zamların önlenmesinde niye kullanılmadığını sorduğum, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu"Fiyat İstikrar Fonu devletin bir gelir kalemidir. Ve bu fonda biriken para orada stoklanıp durmuyor. Fiyat İstikrar Fonu, devletin muhtelif giderleri noktasında harcanıyor. Örneğin tarım destekleri hep bu Fiyat İstikrar Fonu'ndan sağlanıyor" demişti. 

Bugünse, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, 'zamların önlenmesi amacıyla kullanılması gereken Fiyat İstikrar Fonu rakamlarını, zamların tüketiciye asgari oranda yansımasını sağlamak için İNDİRDİKLERİNİ belirtiyor. 

Zam konusu ARAPSAÇI! Çözebilene aşk olsun diyeceğim, ama ben çözdüm. 

Her kafadan bir ses çıktığı bu ortamda, ükenin en dobra vekili , Maliye Eski Bakanı, Hesap Uzmanı eğitimi de almış olan Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Ersin Tatar'ın açıklamalarına ve yorumlarına bakmalı! 18 Nisan'da yine bir zam haberiyle ülke çalakalanırken, Ersin Tatar, Evrenselgazete'ye yani bizzat bana yaptığı açıklamada, bakın ne demişti?

Hükümetin zamları halka yansıtması konusundaki eleştiriler ile ilgili görüşlerine başvurulan Hesap Uzmanı eğitimi de almış olan Milletvekili Ersin Tatar, zamların kaçınılmaz bir durum olduğunu işaret etti ve "bu zamlar belliydi. Biz seçim yakın olduğu için, Fiyat İstikrar Fonu'nu bütçeye aktarmak yerine halka zamların yansımaması için kullanmıştık" dedi. 

Yani Ersin Tatar, tüm açık sözlülüğüyle zamların kaçınılmaz olduğunu, hangi parti iktidara gelirse gelsin bu zamların yapılacağını, kendilerinin hükümet ettikleri dönemde de seçim yakın olduğu için bu zamları gerçekleştirmediklerini itiraf etti. 

Maliye ve hesap konusunda uzman, şuandaki muhalefet partisinin mensubu, yılların vekili, bütçeyi analiz ederek, "bu zamlar belliydi'', "bu zamlar kaçınılmazdır" diyorsa, o zaman üstüne söylenecek söz yok.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam