Hastane Projesi durduruldu mu?

Bakan Besim: ''Temeli atıldı, kaynak ayrılmadı''

Hastane Projesi durduruldu mu?

Sağlık Bakanı Filiz Besim, 27 Şubat 2017 tarihinde temeli atılan ''Güzelyurt Hastanesi projesinin durdurulduğu' konusundaki iddiaları yanıtladı.

Güzelyurt Hastanesi projesi ile ilgili Evrenselgazete'nin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Filiz Besim, bahse konu proje ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Evrenselgazete/ Rana Sarro

Sağlık Bakanı Filiz Besim, yöneltilen soru üzerine, "Kesinlikle durdurulmadı. Aksine projede olan bir takım hatalar vardı, şuanda o hataları düzeltiyoruz. Yani çok yoğun bir şekilde mimari projenin ikinci etabını bitirmeye çalışıyoruz, çok yakında ihalesine çıkıp ikinci etaba başlayacağız. Dolayısıyla "Proje durduruldu" diye birşey yoktur. Öyle birşey olamaz da, üzerinde çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi. 

Filiz Besim, Güzelyurt Hastanesi projesinin hem Bakanlık hem de hükümet olarak çok önem verdikleri bir proje olduğunu da vurguladı. 

Bakan Besim, "Göreve geldiğimizde Güzelyurt Hastanesi'nin birinci etabını bulduk. Bütçede de buna ayrılmış herhangi bir kaynak maalesef bulamadık. Hemen projeyi istettim. Projede özellikle Türkiye'den gelen denetçilerin hatalı bulduğu bölümler vardı. Gerçekten de biz de incelediğimizde ciddi hatalı bölümler var. Projedeki hataların yanısıra maliyetinin tespiti yapılmamış ve bütçeye para konmamıştı" diye konuştu. 

Projenin tespitinin yapıldığını ve bütçesinin şuanda hazırlandığını kaydeden Bakan Besim, "Proje düzenleniyor yaklaşık bir hafta, on gün içerisinde proje bitecek ve ikinci etaba başlanacak" diye konuştu. 

Kaynak konmamasına rağmen bu hastane projesini bitirme kararlılığında olduklarını kaydeden Besim, "Türkiye ile olan istişarelerde sözler alındı ve o şekilde yapılacağı açıklandı ama bütçede bir kaynak bulmadık. Bu proje Türkiye ile olan sözlü görüşmelerde dile getirilmiş. Ama bir sıkıntı asla olamaz, bizim önceliklerimiz arasındadır" dedi. 

Bilindiği gibi, Güzelyurt Hastanesi, Kutlu Adalı Bulvarı üzerinde yer alan Güzelyurt Sivil Savunma Teşkilat Binası yanına inşa edilecek. Hastane, 17 dönümlük arazi içerisinde 15 bin 500 metrekarelik alanı kapsayacak. Güzelyurt Hastanesi'nin her odası özel lavabo ve duş ile 120 yatak kapasiteli olarak planlandı. Güzelyurt Hastanesi’nin, tüm ana branşların içerisinde olacağı ikinci basamak hastane olacağı belirtiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF karamsar bir tablo çizdi, borsalar düşüşe geçti
IMF karamsar bir tablo çizdi, borsalar düşüşe geçti
Tarım Dairesi’nden vatandaşlara uyarı!
Tarım Dairesi’nden vatandaşlara uyarı!