Çakıcı: Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli önlemler alınamamıştır

Toplumcu Kurutuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, dünyada ve ülkede kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmadığını, KKTC’nin bu konuda etkin politikası olmadığını savundu.

Çakıcı: Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli önlemler alınamamıştır

TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Çakıcı mesajında, kadın haklarının insanlık tarihi boyunca ciddi bir insan hakları sorunu olduğunu ve kadınlara yönelik şiddetinde insanlık tarihi boyunca devam ettiğini belirterek,  kadın haklarıyla ilgili sorunların  bugün de devam ettiğini bildirdi.

Çakıcı kadına yönelik şiddetin psikolojik, fiziksel, cinsel ve ekonomik istismar şeklinde olabileceğine dikkat çekerek,  bilimsel araştırmaya göre 10 kadından 8’inin fiziksel istismara ve 10 kadından 3’ünün de cinsel istismara maruz kaldığını,  şiddetin en çok yaygın olduğu yerlerin de kadınların kendi evleri oluğunu, ancak toplumda bu konunun ciddiyetinin tam olarak anlaşılmadığını ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi’nde de kadın milletvekillerine yönelik şiddet eğilimlerinin ortaya çıktığını ve  bazı milletvekillerinin kadınlara yönelik şiddet tavırları sergilediklerini ileri süren  Çakıcı,  ayrımcı ve şiddet eğilimli milletvekillerinin Cumhuriyet Meclisi’nin  seviyesini düşürdüğünü kaydetti.

Çakıcı, kadına yönelik şiddeti önleme ile ilgili KKTC’de daha çok adım atılması gerektiğini, şiddeti önlemede 4 partili koalisyon  hükümetine daha büyük görevler düştüğünü vurguladı.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan'ın Kellesini istiyorlarmış!
Bakan'ın Kellesini istiyorlarmış!
Müteahhitler emirnameye eylem kararı aldı
Müteahhitler emirnameye eylem kararı aldı