Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ilk toplantısını yaptı

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2018’in ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla toplandı.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ilk toplantısını yaptı

Bakanlıkta yer alan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de katıldı. Başkanlığını Bakanlık Müsteşarı Erçin Tekakpınar’ın yaptığı Komisyonda devlet kanadından Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nı temsilen Emete Baylan, Maliye Bakanlığı’nı temsilen Fatma Serinkan, Sağlık Bakanlığı’nı temsilen Fatma Barbaros, Devlet Planlama Örgütü’nü temsilen Ayşe Ağaoğlu yer alıyor.

Toplantıda, Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu ile Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası da yer aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, toplantıda, asgari ücreti belirleme konusunda gecikme yaşandığını anımsattı ve bu gecikmeden dolayı özür diledi.

Asgari ücretin belirlenmesinin daha fazla bekletilmemesi yönünde hükümetin karar aldığını kaydeden Çeler, bu ilk toplantıda tarafların dinleneceğini ve görüşlerinin alınacağını söyledi.

Çeler, asgari ücreti tespit için hükümete geldikleri günden bu yana çalışma yaptıklarını anlattı ve bu çalışmaları yaparken de ilgili kurumların görüş ve tespitlerinin önemli olduğunu belirtti.

Bakan Çeler, ilgili tarafların görüş ve tespitlerini de biraraya getirerek daha yaşanabilir, sağlıklı ve kaliteli yaşam sürdürme yönünde bir asgari ücreti belirlemeyi amaçladıklarını vurguladı.

İş barışının sağlanacağı şekilde asgari ücreti belirleyebilme umudunu dile getiren Zeki Çeler, bir hafta içerisinde tarafları yeniden toplantıya çağıracağını kaydetti ve asgari ücretin kısa sürede belirleneceğini söyledi.

Komisyonda ilk kez 4 kadın üyenin bulunduğuna işaret eden  Çeler,  bu sayının giderek artmasını ve kadının her alandaki yerinin belli olmasını temenni etti.

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikasını temsilen konuşan Mustafa Aroğlu da, asgari ücretin en erken zamanda tespit edilerek gündemden kalkmasını istedi.

Ülkede her kesimin iyi yaşam hakkına sahip olduğunu belirten Aroğlu, bunun gerçekleşmesi için de uğraşlarını sürdürdüklerini ifade etti.

Hür işçi Sendikaları Federasyonu’nu temsilen konuşan Ali Yeltekin ise, asgari ücret konusunun ülke için önemine değindi.

Çalışma hayatında ciddi sıkıntılar yaşandığını anlatan Yeltekin, asgari ücretle geçinmenin mümkün olmadığını belirtti ve  “emekçi darda ve asgari ücret sefalet ücreti oldu” dedi.

Komisyon Başkanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, işçi ve işveren taraflarının önerilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun, 12 Mart Pazartesi günü saat 17.00’de yeniden biraraya gelmesinin kararılaştırıldığını kaydetti.

Asgari ücret 1 Temmuz 2017’den itibaren aylık brüt 2 bin 175 TL, haftalık 501.92 TL, günlük 100.38 TL ve saatlik 12.55 TL olarak uygulanıyor.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan'ın Kellesini istiyorlarmış!
Bakan'ın Kellesini istiyorlarmış!
Müteahhitler emirnameye eylem kararı aldı
Müteahhitler emirnameye eylem kararı aldı