Kabulleri bırakın, İCRAAT yapın!

Gündemin Yorumu:

Kabulleri bırakın, İCRAAT yapın!

Rana Sarro Köşe Yazısı:

Başbakan bugün bir kabulünde yaptığı konuşmada, "hükümetin niyetinin ukalalık yapmak olmadığını" söyledi. Benim de şahsen niyetim bu köşe yazımda ukalalık yapmak değildir. Ama bu koalisyon hükümetini hem şahsen hem de gazeteci olarak destekleyen biri olarak uyarmak zorundayım. Lütfen ziyaret kabullerini bırakın icraat yapın!

13 gün önce hükümet kuruldu, bakanlar görevi devraldı ve çalışmaya başladılar. Ben ve benim gibi düşünen vatandaşlar, 4'lü koalisyon hükümetinden oldukça ümitliyken, bir kesim de "acaba bir iş yapacaklar mı", "neyi değiştirecekler?" diye sokakta bizlere soruyorlar. 

Geçmiş köşe yazılarımda, bu yeni hükümete çok güvendiğimi ama takipçisi olacağımı yazmıştım. 13 gündür, vatandaşlıklarla ilgili bir çalışma yapmalarını ve kamuoyuna açıklama yapmalarını bekliyoruz. Kendi iddiaları olan "yasadışı ve hukuksuz icraatlarla" ilgili araştırma yapmalarını bekliyoruz. Radikal kararlar almalarını bekliyoruz. 

Ama 13 gün önce kurulan hükümetin yetkilileri, her gün nezaket ziyaretleriyle meşgul oluyorlar. Bakanların, aynı zamanda Milletvekili görevleri de olması yetmezmiş gibi, vakitlerini ziyaret kabullerine de harcıyorlar. 

Vakitin nakit kadar değerli olduğu günümüzde, hem Meclis Genel Kurulu'nu takip etmek zorunda olan, hem de görev üstlendikleri bakanlıkların ve onlara bağlı dairelerin sorunlarını takip etmek, yönetmek durumunda olan bakanların, her gün kabul ve ziyaretlerle zamanlarını harcamalarını ben doğru bulmuyorum. 

Bu bakanlar  haftanın iki günü sabahtan akşama kadar devam edecek olan Meclis'te bulunacaklar. Haftanın geriye kalan 3 gününde ise, bakanlık bünyesini mi takip edebilir; bakanlıklarına bağlı daireleri mi, Bakanlar Kurulu'nu mu yoksa her gün birden çok sayıda ziyaret ve kabulleri mi? 

İyisi mi, bunların hiçbirini yapmayın, her gün makamlarınıza gerçekleştirilen ziyaretleri kabul edin, basına da haberleri geçin, tamamdır. O zaman iş yapmış olursunuz. 

Ey yeni hükümet, eğer iş yapmaya niyetiniz varsa, bu ziyaretleri ve kabulleri, şuanda kabul etmeyin. "Daha koltuğa yeni oturduk, bir müsade edin de iş yapalım" deyin. 

Ben geçmiş yerel seçimin ardınan LTB Başkanı Mehmet Harmancı'yı telefonda aramış ve tüm siyasiler ve tüm yetkililerle yaptığım gibi, telefon aracılığıyla veya kendisini ziyaret ederek yüzyüze mülakat yapmak istemiştim. Mehmet Harmancı'nın sözünü hiç unutmam; "Belediyenin durumu malum. Koltuğa daha yeni oturdum. Bırakın da iş yapalım" demişti. Bu tavrının yalnız benim için değil tüm basın mensupları için geçerli olduğunu da eklemişti. Ben bu sözü üzerine memnun kalmıştım. Belli ki, Harmancı'nın iş yapmaya niyeti vardı. 

Yeni kurulmuş olan hükümetin de niyeti varsa, "Bırakın da iş yapalım" demek zorunda! 13 gün önce sorsalar bu hükümete kefil olurdum. Hükümet kurulup bakanlar belirlendiğinde, vekil olan isimlerin aynı zamanda bakan olmasını birçok gazeteci eleştirirken ben şahsen eleştirmedim. Fakat bu durum yetmezmiş gibi bir de koltuğa oturdukları günden beridir ziyaretler kabuller ile zamanlarını harcadıklarını gördük sonra tereddüte düşüyorum. 

Eğer bu halka söz verdiğiniz, icraat hükümetiyseydi, icraat yapın. Ya da, bu şekilde olacaksaydı da, halka icraat hükümeti değil seçim hükümeti olduğunuzu söylerdiniz, dilediğiniz ve yetiştiğiniz kadar ziyaret ve kabulü bir sonraki seçime kadar kabul eder dururdunuz. 

Mademki, "icraat hükümeti" dediniz, o zaman icraat yapınız.

Yazarın diğer yazıları: 

Torunu yaşındaki el kızı üzerinden Miliyetçilik Popülizmi!

4 bin yığılmış vatandaşlık dosyası yetişmedi! 

Yargıca polis koruması var, Afrika gazetesine yok!

Anormal bir ülkede, anormal gazete, anormal Vekil, anormal olaylar! 

Tutuklatan Cumhurbaşkanı değildir!

Halktan yana görünümünde gizli komplo!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!