Torunu yaşındaki el kızı üzerinden Miliyetçilik Popülizmi!

Gündemin Yorumu:

Torunu yaşındaki el kızı üzerinden Miliyetçilik Popülizmi!

Rana Sarro Köşe Yazısı:

Benim Rahmetli dedem çok koyu bir milliyetçiydi. Ama bugün hayatta olsaydı sanırım bazı zararlı milliyetçilerden utanç duyardı.

Rahmetli dedem, mücahitlik anılarına, vatana, millete, bayrağa, anavatana ve Ulusal Birlik Partisi'ne aşkla bağlıydı. Milliyetçi ruhunu güzellikler için kullanırdı. Milliyetçi düşüncelerini mücahitlik hikayeleriyle yansıtırdı. Milliyetçiliğin güzelliklerini ezberinde tuttuğu sayısız şiirlerle yaşatırdı.

Milliyetçilik dendiğinde, benim aklıma hep dedem gelir. O, vatana, millete, toprağa bağlılığını, örnek bir içtenliğiyle, pozitifliğiyle, barışçıllığıyla yaşardı ve yaşatırdı. Anlattığı savaş hikayelerinde hep tarafsızdı. Her anlatışında adeta o anları yaşar, Rumların yanlışlarını anlattığı gibi, bir Türkün yanlışını, hatasını da tebessüm ederek anlatırdı. Kötü anılarını bile tüm içtenliğiyle tebessümleriyle aktarırdı. Kin, nefret, öfke, intikam duygularından yoksun tüm melekliğiyle... 

Geçen gün Meclis'te Zorlu Töre'yi izlerken bunları düşündüm durdum... Zorlu Töre'yi dinlerken adeta kanım dondu. Torunu yaşındaki bir kadın hakkında fütursuzca sarfettiği o sözlerden tüylerim ürperdi. Yalnız geçen gün de değil, son zamanlarda Zorlu Töre'nin milliyetçilik uğruna, bir kadının, el kızının hayatını nasıl tehlikeye attığını her konuşmasında aklımdan geçirmişimdir. 

Bugünse, Doğuş Derya'yı televizyonda izledim. Derya, "Zorlu Töre yüzünden aldığım ölüm tehditlerinin haddi hesabı yok. Sonuçlarını düşünmeden yaptığı konuşmalar yüzünden evimde kalamıyorum" dedi. 

Zorlu Töre, popülizm yapmak için torunu yaşındaki bir kadını seçti ve her platformda, Doğuş Derya'nın Türk askerine hakaret ettiği, Türk ordusunu istemediği, Türkiye'ye karşı olduğunu anlatıp duruyor. Doğuş Derya üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Doğuş Derya'nın artık sabrı taşıp saygı sınırını aşınca da, Zorlu Töre özür bekliyormuş. Esas özürdilemesi gereken Zorlu Töre'nin ta kendisidir!

Doğuş Derya, evinde kalamadığı, ölüm korkusu yaşadığı, ailesiyle birlikte huzursuz ve tedirgin bir hayat sürdüğü için, sabrı taşmış olabilir; ama ya dedesi yaşındaki Zorlu Töre'nin kendisinden başka bir argümanının olmayışı...! 

Elinde "Milliyetçilik" ve "Doğuş Derya" argümanından başka hiçbir argümanı olmadığı izlenimi veren Zorlu Töre'nin, muhtemelen "işe yaramaz" psikolojisiyle bu şekilde davrandığını düşünüyorum.

Halbuki halk sizi seçtiğine göre, kendinize güvenerek, inanarak, halk için ÇALIŞMALI, halkın parasıyla maaş aldığınız için de, Meclis'te bulunmaktaki esas göreviniz olan YASA YAPMAYA ÇALIŞMALISINIZ! Kendinize prim yapmak, gündemde kalmak, işe yarar gibi görünmek için kendinize torununuz yaşındaki bir kız evladını kurban seçmek yakışık almıyor!

Doğuş Derya'dan başka anlatacak birşeyi olmadığı izlenimi veren Zorlu Töre, her fırsatta kürsüye çıkıp, televizyonlara çıkıp kışkırtıcı konuşmalar yaparak, ülkenin olası cahil, saldırgan kişilerini bir kadın vekilin üzerine saldığının dahi farkında değil mi acaba? Yoksa farkında ve bu kadar mı vicdansız? 

Doğuş Derya bugün bir televizyon programında, hayatının tehlikeye atıldığını ve can korkusu nedeniyle evinde kalamadığını anlattı. Doğuş Derya, kendi aleyhinde yapılan propaganda nedeniyle, aldığı ölüm tehditlerinin haddi hesabı olmadığını anlattı. Kendi babasının geçmişte Zorlu Töre ile bizzat görüşerek, "Zorlu senin de kızın var" dediğini anlattı. 

Diyeceğim şu ki, benim Rahmetli dedem, miliyetçiliğini aşkla yaşardı. Milliyetçilik naralarını sevgi saçarak atardı. Milliyetçiliği en güzel şekliyle aşılardı. Bazılarıysa, milliyetçiliği torunu yaşındaki kız evlatlarının üzerinden prim yaparak, el kızının hayatını tehlikeye atarak savunmayı tercih ediyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam