4 bin yığılmış vatandaşlık dosyası yetişmedi!

Gündemin Yorumu:

 4 bin yığılmış vatandaşlık dosyası yetişmedi!

Rana Sarro Köşe Yazısı:

Henüz İçişleri yeni Bakanı'ndan teyit etme imkanım olmadığı için bu istihbaratımı haber şeklinde değil, köşe yazısı şeklinde yazmayı uygun gördüm. 

Bugün bana gelen bir istihbarata göre, İçişleri Bakanlığı Muhaceret bölümünde, tam 4 bin vatandaşlık dosyası yığılmış vaziyette.

Bu bilgiyi bana aktaran bir kaynağa, 'Nasıl yani?' sorusunu sordum. "12 bin vatandaşlık verildi zaten, nasıl bekliyor" dedim. Ve aldığım yanıt üzerine şaştım kaldım. 

İçişleri Bakanlığı, seçim öncesinde yetiştirebildiği kadar kişiye vatandaşlık vermiş, daha yetiştirilemeyen 4 bin dosya da Ulusal Birlik Partisi'nin iktidara yeniden gelmesini bekliyor. 

Seçim öncesinde, Girne'de 9-10 yıldır ikamet eden ve çocuğunun bağırsakları yapışmış olduğu için sıklıkla Türkiye'ye tedaviye gitmek zorunda kalan, maddi durumu da hayli kötü olan bir aileye vatandaşlık verilmesini bizzat rica etmiş bir kişiyim. 

Bahse konu bana ulaşan ve durumlarını anlatan bu aileye, sırf çocuklarının hastalığı nedeniyle ülkede daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için İçişleri Bakanlığı'ndaki yetkili arkadaşlardan ricacı olmuştum. Yeterli mührü olmayan, vatandaşlığı hak etmeyen kişilere torpille vatandaşlık verilmesine şiddetle karşı olan ben, söz konusu hasta bir çocuk olunca, ilk kez böyle bir konuda ricacı olduğumu açık yüreklilikle söylüyorum. 

Bu kouda bana söz verilmesine rağmen, aylarca bekletildiler. Bu sürede birçok kez yetkili arkadaşlara bu ailenin vatandaşlık işlemlerinin akıbetini sorduğumda, aldığım yanıt "Sayın Bakan'a çok baskı var. Yetiştiremiyoruz, çabalayacağım" şeklinde oldu. Ve günün sonunda da, hasta çocuğu ile ülkede zor şartlarda yaşam süren aileye vatandaşlık verilmedi. Vatandaşlık başvurusu için yaptıkları, bin- 2 bin TL arası bir masraf da yanlarına kaldı. Tabi bu aile de, şuanda yetiştirilemeyen 4 bin dosyanın içerisinde mevcuttur belki de.

Seçim öncesinde, bizzat duyduğum, "Yetiştiremiyoruz" sözünün ardından bugün bilgime gelen, 4 bin vatandaşlık dosyasının yetiştirilemediği bilgisi birbirini tutuyor. 

Beni yolumdan çevirip de, Muhaceret'te personelin ulaşabildiği iç kısımdaki odada, yığılmış vaziyette bizzat gözüyle gördüğü dosyaları anlatan kişi adeta isyan ederek, "12 bin vatandaşlık verildi, 4 bin de sıradaydı. Yani 16 bin vatandaşlık veriliyordu" derken ki, gözlerindeki öfkeyi görmeniz lazımdı.

"Bu partinin ne hakkı var bizlerin geleceği ile oynamaya, kimin hakkı var, ülkemizin vatandaşlığını adeta dağıtmaya, 20 ayda 16 bin vatandaşlık ne demektir" diyen kaynak, bu konuyu mutlaka araştırıp gündeme getirmemi istedi. "Yaz ki herkes bilsin bizi nelerin beklediğini, yaz ki herkes Ulusal Birlik Partisi'nin bir daha hükümete gelmesi halinde, halimizin ne olacağını öğrensin" dedi.

Ben de bunun üzerine İçişleri Bakanlığı'nı aradım. Göreve geldiği günden beridir telefonlarımıza çıkmayan Sayın yeni Bakan'a, bugün Meclis Genel Kurulu'nda olduğu için haliyle ulaşamadım. Bakanlık Müdürü Hüseyin Amcaoğlu ile telefonda sohbet etme fırsatı buldum. Yeni Bakan'ın şuana kadar vatandaşlıklar ile ilgili herhangi bir çalışma yapıp yapmadığını sordum. Kendisinin, iki gün öncesine kadar izinde olduğunu ancak bildiği kadarıyla herhangi bir çalışmanın henüz yapılmadığını aktardı. Bildiğimiz kadarıyla usulsüz vatandaşlıklar iptal edilecek. Ama hangi durumlarda 'usulsüz' olur, bunu henüz öğrenemedik. 

Bu benim aldığım istihbarat da Bakan Ayşegül Baybars'a bir ihbar niteliğinde olsun. Zira kendileri de gerekli incelemeyi yaptıklarında bu 4 bin yığılmış dosyayı öğrenecektir.

İşin özü, eğer 4'lü koalisyon hükümeti yerine, seçimden birinci çıkan parti Ulusal Birlik Partisi iktidara gelmiş olsaydı, bugün 21 ayda 16 bin vatandaşlık verilmiş olacaktı. Ben hep şunu merak etmişimdir, eski Bakan'a bu baskı, bu acele, bu telaş niye? "Bakan'a çok baskı olduğu" sözünü ben direk birincil ağızdan duymuştum. Bu neyin baskısıydı? Yangından mal kaçırır gibi bu telaş niyeydi? 

Ulusal Birlik Partisi'nin yetkililerine, tavanına ve tabanına sonsuz saygım ve sevgim olmakla birlikte, geleceğimizi çaldıkları için çok kırgınım.

Koskoca bir sitemim de, "5 yıl ülkede ikamet eden her kişiye vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı" veren 93 yılından kalma Yurttaşlık Yasası'nı bugüne kadar değiştirmeyip de, vatandaşlıkları her gelen bakanın iki dudağı arasında bırakan gelmiş geçmiş tüm İçişleri Bakanlarına

Bu ülke sizleri affetmeyecek!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam