Yargıca polis koruması var, Afrika gazetesine yok!

Gündemin Yorumu:

Yargıca polis koruması var, Afrika gazetesine yok!

Rana Sarro Yazdı:

Geçtiğimiz gün, Afrika gazetesi olayı ile ilgili davaya bakan Kıdemli Yargıç'ın can güvenliği olmadığı, ölüm tehditleri nedeniyle kendisine polis koruması verildiği ve günün 24 saati polis tarafından korunduğu açıklandı.

Sanırım ülke tarihinde bu olay bir ilktir. Bugüne kadar nice davalara, nice mafya olaylarına bakan ve türlü hapis cezaları ile ilgili kararlar alan hiçbir yargıcın, ölüm tehdidi aldığını duymadık.

Bu durum Kıbrıs Türk halkı olarak bizleri derinden etkilerken, basın emekçileri olarak ise, 22 Ocak günü vahşice saldırıya maruz kalan gazetecilere halen bugün bir polis koruması verilmemesi ise bizleri daha da büyük bir endişeye sevkediyor. 

Eylemci zanlıların davasına bakan Kıdemli Yargıç'ın polis tarafından korunması elbette ki, hepimizin içine su serperken, yine aynı derecede veya daha da ciddi bir hayati tehlikesi bulunan Afrika gazetesi yöneticilerine, bir tek polis koruması verilmemesi oldukça düşündürücüdür. Bu gazetecilerin tam 18 gündür hayatları tehlikede!

Gazetesindeki yayınlarından ötürü şiddete ve saldırıya maruz kalan gazetecilerin, gerek binalarının gerekse simalarının herkesçe tanındığı ve yayınlarından ötürü, bazı kesimlerin ciddi bir öfkesi olduğu bilindiği halde, gazete binasına ve gazetecilere polis koruması sağlanmaması, ülkemiz açısından utanç vericidir. 

Yargıcın hayati tehlikesi olduğunu düşünen güvenlik güçlerinin, ülkemiz gazetecilerinin hayatının tehlikede olmasını gözardı etmesi korkunç bir ihmaldir. 

Demokrasi, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve insan haklarının olduğu savunulan Kıbrıs Türk tarafında, Afrika gazetesi yöneticilerinin öldürülmesi halinde, ne Türkiye ne de Kıbrıs Türk tarafının dünyaya açıklama yapamayacağını düşünüyorum. 

Protesto eylemi için gazete binası önüne toplanan öfkeli halkın, gazete binasına portakal büyüklüğünde taşlar savurmalarına ve içerideki insanları öldürmeye teşebbüs etmelerine seyirci kalan polis güçlerinin, bu konuda ciddi anlamda eleştiri aldığı, halkın güvenini yitirdiği ve çok ciddi puan kaybettiği düşünülmeden; böylesi bir riski de göze almalarını ben anlayamıyorum. 

Şener Levent'in veya diğer gazete çalışanlarının öldürülmesi halinde, KKTC'nin ne yetkililerinin, ne Cumhurbaşkanı'nın, ne Polis Genel Müdürü'nün, ne Güvenlik Kuvvetleri'nin hesap veremeyeceğini düşünmekle beraber, halkı galeyana getirdiği ve gazetecilere tepki vermelerini istediği herkesçe bilinen Türkiye Cumhurbaşkanı'nın da sanırım dünyaya hesap veremeyeceği aşikardır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI: 

Anormal bir ülkede, anormal gazete, anormal Vekil, anormal olaylar! 

Tutuklatan Cumhurbaşkanı değildir!

Halktan yana görünümünde gizli komplo!

Serdar Denktaş yaptı yine yapacağını!

Polislerin Gözü Önünde Adam Öldürmeye Teşebbüs!

Uyandın mı Ey Kıbrıslı! Yoksa hala mı uyuyorsun?

Bugünleri de mi görecektik? Gazete’ye taş, kadın Vekile Meclis içerisinde kağıt fırlatıldı!

Sandıktan 1’nci çıkan partiyi saf dışı bırakıyorlar!

 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!