Tutuklatan Cumhurbaşkanı değildir!

Gündemin Yorumu:

Tutuklatan Cumhurbaşkanı değildir!

Rana Sarro Yazdı:

Afrika gazetesi binasına yapılan eylemin, saldırı boyutuna ulaşması üzerine, eylemde taş atan bazı kişilerin cezaevine gönderilmeleri konusunda, bazı kesimlerde yanlış bir algı söz konusu.

Bazı yurttaşlar, tutuklanan ve haklarında dava açılan kişilerin, davaları görüşülünceye dek cezaevine gönderilmeleri konusunda çok ciddi bir yanılgı içerisindeler.

Bugün sokaktaki bir vatandaştan duyduklarım ve facebooktaki paylaşımlardan anladığım kadarıyla, eylemcilerin Cumhurbaşkanı'mız Mustafa Akıncı'nın talimatı ile cezaevine gönderildikleri sanılıyor.

Halbuki, eylemcileri tutuklatan Cumhurbaşkanı değil, bağımsız yargıdır. Cumhurbaşkanı'mız olay günü yaşanacak olanları önceden öngörmüş, olayın kötü sonuçlanmaması, can kaybı yaşanmaması için güvenlik güçlerimizi uyarmıştı. Olay anında da, bu talimatının yerine getirilmediğini ve gazete binası içerisindeki vatandaşların ölümle burun buruna bırakıldıklarını görmesi üzerine de, Cumhurbaşkanı güvenlik güçlerini göreve çağırmıştı.

Olaydan sonra ise, asli görevi vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak, ülkenin güvenliğini sağlamak, suçları önlemek ve olayları açığa kavuşturmak olan Polis Yetkilileri'ne doğal olarak , "Neden olay anında vatandaşların güvenliğini sağlamadıklarını" sormuştur. 

Ama arada çok ince bir çizgi vardır. Cumhurbaşkanı, tüm halkın can güvenliğinin korunması için polisin adil ve tarafsız olarak asli görevini yapması gerektiğini hatırlattı, fakat "Bu kişileri tutuklayın" demedi. Böyle bir talimat da vermedi. Yargı'nın işleyisine zaten Cumhurbaşkanı'nın karışması söz konusu değildir. Bazı kişilerde ise, sanki eylemcileri Cumhurbaşkanı tutuklatmış gibi çok ciddi bir yanlış algı söz konusu. 

Gazete binasına taşlarla saldırı olayının ardından tutuklama olması ve bu kişilerin yargılanacakları gün mahkemede hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla cezaevine gönderilmeleri konusu, Cumhurbaşkanı'nın üzerine yıkılmaya çalışılıyor. Bundan Cumhurbaşkanı'nın sorumlu tutulması da bazı kesimlerin işine geliyor. 

Bir takım kesimler, eylem gerçekleştiren arkadaşlarının tutuklanıp cezaevine gönderilmelerinden elbette rahatsızlık duyabilirler. Yanlış bilgilendirme sonucu, bunun sorumlusu olarak da Cumhurbaşkanı'nı görebilirler. Ama bilinmelidir ki, eğer şimdi bu kişiler hükümsüz tutuklu olarak cezaevine bir aylığına gönderilmişlerse, o koskoca taşlar birisine isabet etmiş olsaydı belki de ömür boyu hapse gönderileceklerdi. 

Öte yandan, tutuklananların yargılandıkları davaya bakan Kıdemli Yargıç'a da ciddi bir tepki olduğu ve bu nedenle Yargıç'a polis koruması verildiğini de öğrendik. Bu konuda akli selim düşünmek gerekiyor. Düşünülmelidir ki, o denli öfkeli oldukları yaptıkları hareketlerden ve saldırıdan anlaşılan bu kişilerin cezaevinde bekletilmeleri, ülkenin sükuneti ve gazete binasına veya gazetecilere olası başka saldırıların önlenmesi amacını taşıyor olabilir. 

Kaldı ki, ülkede ciddi bir infial yaratan bu şiddet ve saldırı olayının üzerinden 8 gün geçmesine rağmen, kamuoyunun birincil gündem konusu olmaya devam ettiği görülmüş, bu eylemcilere karşı bazı kesimlerce duyulan öfke ve kızgınlığın kötü sonuçlar doğurabileceği gerekçesiyle de cezaevine gönderilmiş olabilirler. Yani olayların yatışması ve olası başka olayların önlenmesini sağlamak amacıyla da yargı bu kararı almış olabilir. 

Ayrıca bir gerçek var ki, davalarının görüşüleceği gün hazır bulunmaları için ülkede vatandaş olmayanların cezaevine gönderilmeleri olayı bir ilk değildir. Yargı'nın bu yöndeki kararı ne ilktir ne de son olacaktır. 

Ben 11 yıllık muhabirlik dönemimde, vatandaş olmayan veya kaçma ihtimali bulunan bir çok zanlının hükümsüz tutuklu olarak cezevine gönderildiğini gördüm. Ayrıca, ortamın gergin olması halinde, olası bir çatışma durumunda zanlıların da kendi güvenlikleri amacıyla, yargılanacakları güne dek cezaevinde bekletilmeleri kararlarını da birçok kez duyduk. 

Dolayısıyla, Cumhurbaşkanı'nın ülkenin ve ülkedeki tüm yurttaşların can ve mal güvenliğinin korunması için olaydan bir gün önce ve olay anında polise gerekli uyarıyı yapması ile gerek zanlıların gerekse saldırıya uğrayan vatandaşların can güvenliğinin sağlanması için hükümsüz tutukluluk emrini veren Yargı konusunda, herkesin daha akli selim, daha mantıklı, daha sakin ve daha olgun düşünmesi gerekir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!