Gazimağusa’ya yat limanı yapılıyor

Gazimağusa’ya yap işlet devret modeliyle yat limanı yapılıyor.

Gazimağusa’ya yat limanı yapılıyor

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ihalesini yaptığı Yat Limanı projesinin ihale süreci, hükümet çalışmalarının ardından tamamlanacak.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gazimağusa’ya yapılacak yat limanı projesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ataoğlu, yat limanının uluslararası platformda KKTC için olumlu sonuçlar yaratacağını kaydetti.

Akdeniz çanağında yaklaşık 1 milyona ulaşan yat sayısında her yıl önemli artışlar olduğunu vurgulayan Ataoğlu, bölgedeki marina kapasitesinin yüzde 75’ini oluşturan Fransa, İspanya ve İtalya’da yeni yatırım yerlerinin kısıtlı olduğunu, Batı Akdeniz’in kirlenmesi ve işletme ücretlerindeki artışın Kuzey Kıbrıs ve bölge ülkelerini cazip kıldığını belirtti.

İşletilmekte olan yat limanlarına ilaveten ihtiyaç duyulan kapasitenin karşılanması amacıyla kamu imkânları, yap-işlet-devret modeli ve özel sektör dinamikleriyle yat turizmi için zorunlu altyapının oluşturulmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Ataoğlu, Gazimağusa’nın yat limanı ile dünyaya kapı açacağını kaydetti.

Ataoğlu, yat limanı ile pek çok seçkin teknenin artık rahatlıkla Gazimağusa’ya uğrayabileceğini, liman sayesinde bu özel teknelerin kış aylarında da ülkeye gelebileceğini belirtti.

Projenin ülke ve Gazimağusa halkının ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu bir sosyal kültür kompleksi şeklinde tasarlandığını ifade eden Ataoğlu, proje içerisinde yatların konaklama alanları dışında, gümrük binası, kafe, restoran, otopark gibi sosyo-kültürel alanlar da bulunacağını kaydetti.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atış alanı yakınında FACİA!
Atış alanı yakınında FACİA!
Temel Sağlık Hizmetleri'nden salgın hastalık uyarısı
Temel Sağlık Hizmetleri'nden salgın hastalık uyarısı