Bakan Çeler, ilk görüşmesini iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıyla yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini devralan Zeki Çeler, bugün ilk görüşmesini İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) ile yaparak iş sağlığı ve güvenliği konusundaki hassasiyetlerine dikkat çekti.

Bakan Çeler, ilk görüşmesini iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıyla yaptı

Çeler,  öğleden sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Zeki Çeler, kabuldeki konuşmasında, özel sektörden gelen biri olarak işçinin ve emekçinin hangi şartlarda çalıştığını, nasıl sıkıntılar yaşadığı çok iyi gözlemlediğini belirtti.

İş kazalarını, “iş cinayeti” olarak niteleyen Çeler, bunların önüne geçilememesinin, tüzüklerin uygulamasında devamlılık olmamasının yürek yaktığını, toplumda endişe yarattığını kaydetti.

Çeler,  “Dili, dini,  ırkı ne olursa olsun insan insandır. Bir işçinin dünyanın neresinden geldiğinin önemi yoktur. Önlemler alınmıyor ve bu insanlar ölüyorsa, kimsenin kılı kıpırdamayacak diye bir şey yoktur.
Ülkeye geldiği andan itibaren her  işçi devletin sorumluluğundadır. İş güvenliğini uygulayanları tenzih ederek söylüyorum, uygulamayanların yarattıkları sorunlar ve açtıkları yaralar kapanamıyor. Bugünden itibaren bakanlığımız bünyesinde yürütülen  çalışmalar ve yasal  prosedür neyse bunun ağırlığını her kesim üzerinde hissedecek.”dedi.

Çeler, birlik üyelerinden bilgi de alacağını kaydederek, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili  yürütülecek çalışmalarda bakanlığın ve İSG-BİR’in birlikte hareket edeceğini kaydetti.

Bakan Çeler, işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan dilekçeyle talep ettiği Pazar günleri inşaat faaliyetinde bulunma  izinlerinin  göreve yeni gelmesinden dolayı  değerlendirilemediğini ancak 4 Şubat Pazar günü için talep edilen izinlerin geri çevrildiğini söyledi.

Zeki Çeler, 5 Şubat Pazartesi gününden itibaren Dev-İş, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği  ve ilgili diğer sivil toplum örgütleriyle de görüşeceğini belirtti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent ise kabuldeki konuşmasında, bu görevin sosyal konulara duyarlı kişiliğiyle bilinen Zeki Çeler tarafından yürütülecek olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İlk olarak kendileriyle görüşmesinin Çeler’in iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin  işareti olduğunu kaydeden Baykent, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’e görevinde başarı diledi.

Ülkede 2 gün önce biri ölümlü olmak üzere iki iş kazası yaşandığını hatırlatan Baykent,  birlik olarak yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duyduklarını söyledi ve “İnsan hayatının sıfırla çarpıldığı  bir çalışma hayatının her zaman  karşısında olacağız” dedi.

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tek sivil toplum örgütü olduklarını anımsatan Baykent,  bu konudaki tüzük hazırlıklarında sürecin dışında bırakıldıklarını savundu ve Çeler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında  her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Öte yandan, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Çeler ile görüşmeleriyle ilgili yazılı bir açıklamada da yaparak, Çeler’in bugün kendileriyle görüşmesinden duydukları memnuniyeti ve işbirliği yapmaya hazır olduklarını yineledi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!