Akıncı: harita konusundaki komplo teorileri hayret verici

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, harita konusunun Kıbrıs Rum tarafının seçimlerini etkilemeye yönelik bir müdahale olarak takdim edilmeye çalışılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Akıncı: harita konusundaki komplo teorileri hayret verici

Akıncı, sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada harita ile ilgili durumun duyurulmasının Rum tarafında seçimleri etkilemeye yönelik bir müdahale olarak takdim edilmesini ve çeşitli komplo teorileri üretilmeye çalışılmasını hayretle izlemekte olduğunu belirtti.

Akıncı, “Güneyde 4 Şubat Pazar günü yapılacak 2’inci tur Başkanlık seçimi Kıbrıs Rum toplumunun iç meselesidir. KKTC’nin Cumhurbaşkanı ve dolayısıyla Kıbrıs Türk liderinin kim olacağına Kıbrıs Türk toplumunun karar verdiği gibi, Kıbrıs Rum liderinin kim olacağına da Kıbrıs Rum toplumunun karar verecek olması gayet doğaldır. Bizim buna herhangi bir şekilde müdahil olmamız söz konusu bile olamaz.”dedi.

“Crans Montana’da yaşananlar ve Sayın Anastasiadis’in önerilerini geri çektiği açıklamasından sonra, Sayın Eide nezdinde Temmuz ayında yaptığımız girişim ancak Aralık ayında sonuçlanmış, harita Kıbrıs Türk tarafına iade edilmiştir”diyen Akıncı,   “basının son günlerdeki sorusu üzerine bu gelişme kamuoyu ile de paylaşılmıştır. Bu durumun Kıbrıs Rum tarafının seçimlerine müdahale olarak takdim edilmeye çalışılmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Grev ve eylemlerin dozajını artacak uyarısı!
Grev ve eylemlerin dozajını artacak uyarısı!
Çatalköy’e yıldırım düştü!
Çatalköy’e yıldırım düştü!