Süper Mavi Kanlı Ay büyüledi

Dünya genelinde uzun bir süredir gözlemlenemeyen Süper Mavi Kanlı Ay tutulması KKTC'den de görüldü. NASA'ya göre bir sonraki tutulma 152 yıl sonra gerçekleşecek.

Süper Mavi Kanlı Ay büyüledi

Havanın kararmasıyla birlikte "Süper Kanlı Mavi Ay" saat 17.30 sıralarında kendini gösterdi. Ay tutulması Türkiye'den de saat 18.34 sıralarında net bir şekilde görülebildi. 

Dünya genelindeki çoğu ülkeden izlenebilecek olan Süper Mavi Kanlı Ay tutulması, 1866 yılından beri ilk kez meydana geliyor. Üç farklı Ay olayının aynı anda yaşanacağı tutulma, bu gece ve takiben sabah saatlerinde dünyanın çeşitli yerlerinden gözlemlenebilecek.

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Süper Mavi Ay kırmızıya dönüşmeye başlarken ABDnin doğu kıyılarında yaşayanlar sabah saatlerinde gün doğumundan hemen önce 5:51'de ve batı kıyılarında yaşayanlar gece 2:51'de tutulmayı gözlemleyebilecek.

Ortadoğu, Asya ve Doğu Rusyada Süper Mavi Kanlı Ay tutulması 31 Ocak akşamı ayın doğumu sırasında görülebilecek. Avustralyada saat 9:50 sularında başlayacak olan tutulma, bir saat sonra Yeni Zelandadan da gözlemlenebilecek.

Süper Mavi Kanlı Ay tutulması en son 1866 yılında gözlemlenirken, NASA'ya göre bir sonraki tutulma 152 yıl sonra gerçekleşecek.

 • Gezegenimizin tek uydusu Ay bugün Dünya'ya hiç olmadığı kadar yakın bir konuma ulaştı. Dolunay ve Kanlı Ay'la birleşen Ay tutulması, Türkiye dahik birçok ülkede gözlemlendi.

 •  

  "Süper Kanlı Mavi Ay" olarak anılan bu gökyüzü olayı TSİ 18.34'ten itibaren Türkiye'den kısmen de olsa izlenedi.

 •  

  Merakla beklenen Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması Türkiye’nin farklı noktalarında geriye bu kareleri bıraktı.

 •  

  Tutulmanın en iyi izlendiği yer ise ABD'nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri oldu.

 •  

  Binlerce kişinin takip ettiği bu gökyüzü olayından AFP Reuters ve AP gibi ajanslar ise bu ikonik kareleri paylaştı.

 • SÜPER KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

  SÜPER KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

  Peki Ay tutulmasını 'süper' 'kanlı' ve mavi' yapan şey ne? Bugün gerçekleşen Ay tutulması üç farklı özelliği aynı anda taşıyor.

 •  

  Dünya'ya en yakın noktasına ulaşan olan Ay, yaklaşık yüzde 14 daha parlak oldu. Ay ve Dünya arasındaki mesafe 359 kilometreye düştü.

 •  

  Gök bilimciler bu durumu "Süper Ay" olarak adlandırıyor.Öte yandan Ay'a dünyanın gölgesi düşeceği için dünyanın uydusu, kızıl bir renge bürünecek. Bu duruma ise "Kanlı Ay" adı veriliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam