KKTC Polisi'ni kukla yapabilirsiniz, ama YARGI'YI ASLA!

Gündemin Yorumu:

KKTC Polisi'ni kukla yapabilirsiniz, ama YARGI'YI ASLA!

Rana Sarro Yazdı/ Yorum

Bazı insanların düşünme, algı ve empati yetenekleri oldukça zayıftır. Mesela dün akşam bir Nijerjalı'nın caniler tarafından dövülerek öldürüldüğü öğrenildi. Ülkedeki Nijeryalı öğrenciler de  arkadaşlarının öldürülmesini protesto edecekler diye yollara döküldüler ama amaçlarını bile unutmuş olacaklar ki 'protesto' diye yollarda gezinirlerken, gülüp konuşuyorlardı. 

Böylelerinden ülkemizde çok var. Afrika gazetesi önünde "taşlarla adam öldürmeye teşebbüs" eden eylemcilerin tutuklanması ve yargılanacakları güne dek bir ayı geçmemek üzere cezaevine gönderilmeleri konusunda itirazlar varmış. Daha önceki eylemlerde, “Başbakanlığın kapılarının kırıldığı, polislerin kafasının yarıldığı, bakanların makamlarında rehin alındığı örnek gösteriliyor."

Yani biz Kıbrıs Türk halkının aklı ile dalga geçiliyor. Ya olaylar arasındaki fark algılanamıyor, ya da bizlerin aklı ile oynanmaya çalışılıyor!

Anlayamayanlara ben kendimce bir anlatmaya çalışayım. Daha önceki eylemlerde, eylemcilerin amacı birilerini öldürmek değildi, verilen ekmek kavgasıydı, hak mücadelesiydi. 

Daha önceki eylemlerde eylemcilerin amacı, birilerini taşlarla gebertmek değildi, polis güçlerini aşıp hükümet yetkililerine ve bakanlık binalarına ulaşmaktı. 

Daha önceki eylemlerde hedef, birilerine ceza vermek değil, birilerinin canını istemek, birilerine ölüm korkusu yaşatmak değildi! Hak aramaktı! 

Daha önceki eylemlerde gaye haklı davalarını hükümet edenlere duyurmak iken, birçok eylemde, Polis göstericileri tartakladı, dövdü, tutukladı, biber gazı sıktı!

Muhabirlik yıllarımda, sayısız eylemde eylemcilerin karga tulumba polis araçlarına atılarak tutuklandıklarını, polisin şiddetine maruz kaldıklarını bizzat yaşadım. 

Halbuki Afrika gazetesine yapılan taşlarla saldırı olayında, polis "adam öldürmeye teşebbüs" suçuna seyirci oldu. Eylemcilere bırakın şiddet uygulamayı mani bile olmadı. Bir tek saldırganı karga tulumba polis aracına atmadı. 

Daha önceki hak arayışı eylemlerinde polisler coplarla halka korku salarken, bu eylemde polis ile saldırgan eylemciler kolkolaydı. 

En son eylemciler ne zaman ki ikinci kata tarmanıp pencereden içeriye girmeye teşebbüs etti, polisler baktı gördü ki, içerideki gazetecileri bazlayacaklar ve değil KKTC'ye Polis Genel Müdürü dünyaya CEVAP VEREMEYECEK, o zaman koşarak kapıya dayandılar. Azılı eylemciler içeridekileri kesmeden müdahale etmeye çalıştılar. Polis binanın içerisine girmek için kapıya dayanıp kapıyı çalmaya başladığı andan itibaren ise, taşlar kesildi. Yani binaya girecek olan polislere taşlar isabet etmesin diye taş atanlara o zaman müdahale edildi. Demek ki polis istediği zaman taş atan eylemcileri engelleyebiliyordu ama onca dakika engellemek istemedi. 

Afrika gazetesinde o gün bir ölüm olmamışsa bu Allah'ın işidir. Ve siz kalkmış daha önceki eylemler ile bu linç girişimini eş göstermeye çalışıyorsunuz. "Tutuklu yargılama kabul edilebilir değil"miş!

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın sözünün çiğnenmesi kabul edilebilir mi peki? Bu ülkenin gazetelerinin taşa tutulması? Binadaki onlarca insanın öldürülmeye teşebbüs edilmesi? Taşlarla saldırı olayının üzerinden 9 gün geçmesine rağmen; CUMHURUN REİSİNİN EMRİNE RAĞMEN; hiçbir saldırganın gözaltına dahi alınmaması kabul edilebilir mi? 

9 gün sonra yapılan tutuklamalar ve Yargı'nın, "yargılanacakları güne dek hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde beklemeleri" kararı geç kalınmıştır ve yerindedir. Geçmiş eylemler ile bu son yaşanan linç girişiminin aynı kefeye konmaya çalışılması ise abesle iştigaldir.

Belki KKTC Polisi'ni kukla yapabilirsiniz, ama KKTC Yargısı'nı gördük ki, ASLA! Yargımız belli ki halen bağımsızdır! Hayıf KKTC Polis Genel Müdürü'ne!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam