Nefesler tutuldu, gözler Demokrat Parti’de!

Siyasi kulislere göre, CTP-HP-TDP-DP koalisyon hükümetinin kurulması olasılığı daha yüksek.

Nefesler tutuldu, gözler Demokrat Parti’de!

Evrenselgazete/ Rana Sarro

Siyasi kulislere göre, UBP, CTP, TDP, HP ve YDP olmak üzere, hükümete gelmesi olasılığı bulunan Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partiler, Demokrat Parti'nin tavrını heyecan ve merakla bekliyor. Demokrat Parti'nin bu akşam parti meclisinde verilecek olan kararı bekleniyor. 

UBP de, CTP de, TDP de, HP de, YDP de, Demokrat Parti'nin parti meclisinin tavrını heyecanla bekliyor. Parti Meclisi'nin Serdar Denktaş'a tam yetki verdiği ancak, koalisyon görüşmelerinin sonuna gelinmesiyle, Serdar Denktaş'ın topu parti meclisine geri attığı görülüyor. 

Bilindiği gibi, 10 Ocak tarihinde, Demokrat Parti (DP) Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi, hükümet kurma çalışmalarını yürütmek için DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’a oybirliği ile tam yetki vermişti. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın topu niye yine Parti Meclisi'ne attığı anlaşılamıyor. 

Demokrat Parti'nin parti meclisinin kararı sonucunda, DP'nin UBP-YDP-DP koalisyon hükümetinde mi, yoksa CTP-HP-TDP koalisyon oluşumunda mı yer alacağı merak ediliyor. DP'nin kararı, kurulacak hükümet modelini belirleyecek. Siyasi kulislere göre, CTP-HP-TDP-DP koalisyon hükümetinin kurulması olasılığı daha yüksek. 

Siyasi arenada, UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti oluşursa, komitelerde çoğunluğu olmayan bir hükümet modeli oluşacağı, yasa yapamayacak bir hükümet oluşacağı, ancak vatandaşlıklar Bakanlar Kurulu ile verildiği için vatandaşlık verilmeye devam edilebileceği belirtiliyor. Grubu olmayan partinin komiteye temsilci veremeyeceği, komitelerin de çalışmayacağı işaret ediliyor. Dolayısıyla tıkanan bir yapının oluşabileceği üzerinde duruluyor.

Siyasi kulislere göre, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın tavrının 4'lü koalisyon yönünde olduğu ancak parti meclisinden çıkacak kararın önceden kestirilemediği belirtiliyor. 

Siyasi kulislerde, Serdar Denktaş'ın 4'lü koalisyon olasılığını değerlendirebileceğini tahmin ediliyor. Serdar Denktaş'ın, 2020 yılından Ulusal Birlik Partisi'nin Cumhurbaşkanlığa aday çıkarmayacağı ve kendisini destekleyeceği vaadine inanmadığı, bu vaadi inandırıcı bulmadığı tahmin ediliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!