Cumhurun Reisi olmak işte budur!

Gündemin Yorumu:

Cumhurun Reisi olmak işte budur!

Rana Sarro Yazdı

Ne üzücü bir gündü… Demokrasi ve basın özgürlüğü açısından kara bir gündü… Meslektaşlarımızın can güvenliği olmadığını televizyonlardan izledik. Saldıranların ofis katına kadar, polise rağmen tırmandıklarını elimiz kolumuz bağlı seyrettik. Meslektaşlarımızın hayatlarının tehlikede olduğunu canlı canlı yaşadık. Ölüm korkusunu yaşadıklarını ta içimizde hissettik. Öldürülmelerinin korkusunu birlikte yaşadık. İfade özgürlüğümüzü sorgular olduk. Korku imparatorluğunu ta yüreğimizde hissettik. 

Dün akşam, “İç savaş çığırtkanlığı yapmaktan vazgeçin!” başlıklı bir yazı yazmış, her türlü görüşe, her türlü düşünceye ve her türlü ideolojiye empati yaparak saygı duyulması gerektiğini vurgulamıştım.

Evet, her görüşe, her düşünceye, her hassasiyete ve her ideolojiye saygım var. Şiddet, şiddet tehdidi, zorbalık ve KABA KUVVET HARİÇ!  

Öte yandan, dün akşamki yazımda, “Ülkede ortam geriliyor, insanlar ikiye bölünüyor!” diyerek uyarmıştım. Maalesef ki haklı çıktım. Evet, ne yazık ki, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkını ülkemiz yayın organının üzerine saldırtmasıyla, bugün hem ülkemiz tarihi hem de basın tarihine kara bir leke vurulmuş oldu.  

Çok üzgünüm, hem bir vatandaş olarak, hem bir Kıbrıslı Türk olarak, hem de bir basın emekçisi olarak, çok üzgünüm ve geleceğimizden endişeliyim.

Bugün bazı yayın organları, bu kötü, şiddet içeren olayı, ‘eylem’ diye yayınladı. Hâlbuki bu olay bir linç girişimiydi. 

Bugün yaşanacakları öngören Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı ise, her türlü tedbirin alınması ve istenmeyen durumların yaşanmasına fırsat verilmemesi için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’ne derhal uyarıda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanımız, bir yandan Afrika gazetesinin yayınını tasvip etmediğini belirtirken, bir yandan da TC Cumhurbaşkanı’nın ülkemizde fitillediği çatışmayı tasvip etmediğini ima etmiş, bir yandan da, halka sağduyu çağrısı yapmıştı. Olayların şiddet boyutuna varması üzerine de, hemen Afrika gazetesi binası önünde gerçekleştirilen linç operasyonunun olduğu olay yerine bizzat gitti.

Gerçek bir lidere, gerçek bir Cumhurun Reisi’ne yakışır bir davranış sergiledi. Ülkemizin Lideri'ne yakışır bir dik duruş sergiledi. Kendisini her gün eleştiren, aleyhinde yayınlar yapan gazetecilerin linç edilmesini önledi. Basın özgürlüğümüze, demokrasimize sahip çıktı! 

İşte devlet adamlığı budur, işte Cumhurun Reisi olmak budur. Cumhurbaşkanlığı işte budur!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi,etkin denetimlerini sürdürüyor
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam
Kanatlı: Bu daha başlangıç mücadeleye devam