Uyandın mı Ey Kıbrıslı! Yoksa hala mı uyuyorsun?

Gündemin Yorumu:

Uyandın mı Ey Kıbrıslı! Yoksa hala mı uyuyorsun?

Gazeteci Rana Sarro Yazdı

Seçim gününden beridir neden köşe yazısı yazmaya başladığımı anladınız mı şimdi? Her köşe yazımda neden çok üzgün olduğumu yazdığımı anladınız mı? Neden çok kritik ve çok tarihi bir sürece tanıklık ettiğimize dikkatinizi çekmeye çalıştığımı şimdi anladınız mı? Neden geleceğimiz için çok kritik bir süreç olduğunu düşündüğümü şimdi anladınız mı? Çünkü bunların olacağını belliydi. 

Çünkü, kısa bir süre önce kadın vekilimizin, namusuna yönelik küfürler eden kişi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis'ine vekil seçilmişti. Çünkü, Kıbrıs kültürünü benimseyememiş ve ülkemizin demokratik özgürlüklerine saygılı olamayacağını bildiğimiz Erhan Arıklı da vekil seçilmişti. Çünkü bu kişiler, Türkiyelilerin partisi olduğunu savunan ve Türkiyelilerin haklarını savunmak amacıyla kurulduğunu söyleyen bir partiden seçilmiş ve Meclise girmişti. 

Çünkü Kıbrıslıların uzlaşıcı kültürünü benimseyememiş, demokrasi kültürünü hazmedememiş bu kişiler artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi'ndeydi. Bu yüzdendi seçim gününden beri sizlerin gözünüzü açmaya çalışmam. Bu yüzdendi parlamentoya soktuğumuz isimlere facebooklardan fırsat bulursanız eğer, dikkatinizi çekmeye çalışmam.

Bugün gazeteye yapılan saldırıların başını çekenler, Meclis'imize yeni seçtiğimiz bu iki yeni vekildi. Linç girişiminin ardından da Meclis'e yemin törenine gittiler. Gazeteye linç girişiminde bulunanlardan Bertan Zaroğlu, Meclis oturumu sırasında da Doğuş Derya'ya kağıt fırlattı, Asım Akansoy'a da şiddet tehdidinde ve küfürde bulundu. 

Umarım bugün demokratik, insanca yaşam, uzlaşı kültürü ile bugünlere gelmiş olan Kıbrıs'ımızın ve toplumumuzun, ne hale geldiğinin farkına varmışsınızdır. Umuyorum ki bugün, dediğim gibi tarihi bir süreçten geçtiğimizin ve bu kritik süreci uyuyarak geçirmeniz halinde uyandığınızda, kendinizi çok farklı bir memlekette bulacağınızın farketmişsinizdir. Umalım ki, akliselim bir şekilde gerçekleri görebilesiniz ve doğru değerlendirmelerle, kişisel çıkarlar, bireysel yaşam mücadelesine kapılıp gitmeye devam etmeyesiniz. 

Bu öngörülerim üzerine yaşadığım gelecek kaygısı nedeniyle hissettiğim endişe ve üzüntü üzerine, daha seçim sonucunun birkaç gün ertesinde, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile yüzyüze konuşmuş, "Ne olacak halimiz? Ne olacak geleceğimiz? Halk uyuyor, hiçbir şey farkında değil" demiştim. "Merak etme, biz uyumuyoruz" deyip omzuma vurmuştu.

Bugün o endişelerimin yersiz olmadığını bir kez daha anladım. Uyanın ve kendinize gelin, aksi halde demokratik Kıbrıs'ımız yerine korku imparatorluğunda yaşam sürmeye mahkumuz!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!