Bugünleri de mi görecektik? Gazete’ye taş, kadın Vekile Meclis içerisinde kağıt fırlatıldı!

Gündemin Yorumu:

Bugünleri de mi görecektik? Gazete’ye taş, kadın Vekile Meclis içerisinde kağıt fırlatıldı!

Rana Sarro Yazdı

Ahh neredesin güzel Kıbrıs’ım? Demokratik, hoşgörülü, sağduyulu, güvenli Kıbrıs’ım? Yaşanılabilir Kıbrıs’ım neredesin?

Biz Kıbrıs Türk halkı olarak bugün tanıklık ettiğimiz Afrika gazetesi önündeki linç girişimine alışık değildik! Bir Cumhurbaşkanı’nın, basının üzerine halkı salmasına alışık değildik biz! Gazetelerin taşa tutulmasına alışık değildik!

Cumhurbaşkanı’mız Mustafa Akıncı’nın da ifade etmiş olduğu gibi, “Görevde olduğum üç yıla yakın sürede ilk üç gün dışında neredeyse her gün beni en ağır şekilde eleştiren gazete Afrika gazetesi oldu. Eleştirilerin bir çoğu ağır ve haksızdı ancak bir tek gün bile bu gazete sussa ne iyi olurdu diye düşünmedim. Gazetenin dünkü manşet haberini de benimsemedim, onaylamadım ama yanlışın karşısına ancak doğru olanla çıkılabilir.”

İşte bizim uzlaşma kültürümüz budur, bu şekildedir! Linç kültürüne alışık değiliz biz! Alışmayacağız da!

Bizim ülkemiz demokratik bir ülkedir. Hukuk ülkesidir. Laik bir ülkedir. Özgür bir ülkedir benim ülkem!

Üzüldüm… Hem de çok üzüldüm. Bugün yaşanan linç girişiminde belki arbede yaşanmadı, belki bu kez şans eseri birinin henüz en azından şu ana kadar burnu kanamadı ama olabilirdi de. Türkiye’de yaşanan ve Erdoğan’ın halkı sokağa döktüğü o darbe gününü yaşadım sanki ülkemde. TC Cumhurbaşkanı işaret etti, hedef gösterdi ve halkı gazetenin ve gazetecilerin üzerine saldırttı.

Dünkü yazımda, hem Afrika gazetesini yayınlayan gazeteci abilerimizin hem de CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın daha aklıselim, daha sağduyulu, daha hoşgörü çerçevesinde ideolojilerini savunmaları gerektiğini yazmış, davranışlarını benimsemediğimi de açıklamıştım. Düşüncesizce yaptıkları her davranışın, ülkemizde hükümet kurmaya çalışan siyasilerimizi zor durumda bıraktığını da dünkü yazımda belirtmiştim. Bugün gördük ki haklı çıktım. Afrika’nın benimsemediğimiz o gereksiz manşeti, hem Cumhurbaşkanı’mızı, hem siyasi parti temsilcilerimizi zor durumda bıraktı.

Öte yandan dünkü yazımda, Afrika gazetesine linç girişimi yapılabileceğini işaret etmiş, Doğuş Derya’nın da bir takım sivri çıkışlarına işaret ederek, gereksiz huzursuzluk yaratılmasına gerek olmadığına dikkat çekmiştim. Fakat Doğuş Derya’yı öfkeli olan kalabalığa hedef göstermemek için ‘Türkiye’ye kan emici’ söylemini yazımda kesinlikle belirtmemiştim.

Ama ne yazık ki, Derya’nın bu söylemi bugün ikinci bir protesto konusu oldu. Afrika gazetesinin ardından Doğuş Derya’yı protesto etmek üzere Meclis önüne gelen öfkeli kalabalık, Meclis önünde ağza alınmayacak küfürler sarf ettiler.

Meclis oturumunda yemin töreni esnasında, sıranın Doğuş Derya’ya gelmesi üzerine Meclis’teki bazı vekillerin dışarıya çıktığı görüldü.

Doğuş Derya, yeminini yapmasının ardından, “Faşizme karşı omuz omuza” dedi. Doğuş Derya kürsüden ayrılırken, yeni vekil olan Bertan Zaroğlu’nun, Doğuş Derya’ya kağıt fırlattığı görüldü. (İlk etapta kalem fırlattığını zannettik daha sonra bir kadın vekile fırlattığının kağıt olduğu öğrenildi.)

Hatırlayacağınız üzere daha önce de Doğuş Derya’ya korkunç hakaretlerde bulunan Bertan Zaroğlu’nun vekil seçilmesi konusunda, Doğuş Derya ile aynı çatı altında olacak olması konusundaki endişemi belirtmiştim. Doğuş Derya’nın, daha önce davacı olduğu kişi ile aynı çatı altında olmak zorunda kalacağını da gündeme getirmiştim.

Ve dünkü yazımda da, Derya’nın gereksiz çatışmalara, gereksiz huzursuzluklara, gereksiz gerginliklere sebebiyet vermemesi gerektiği konusundaki düşüncemi de belirtmiştim. Doğuş Derya’nın bu kez de “faşizme karşı omuz omuza” sözü tepkiye neden oldu.

Bugün Meclis’in ilk günü, önce Afrika gazetesi önünde linç girişiminin başını çeken ve ardından Meclis’te divanda oturduğu sırada, bir kadın vekile kağıt fırlatan bir yeni vekilin, ileriki günlerde neler yapabileceğini düşünmek dahi istemiyorum! 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!