Serdar Denktaş'ın sahibi olduğu bir partiyi kim sahiplenir?

Gündemin Yorumu:

Serdar Denktaş'ın sahibi olduğu bir partiyi kim sahiplenir?

Rana Sarro Yazdı / Yorum

Vefasızlıkla, iki yüzlü davranmakla ve ikili oynamakla suçlanan Hüseyin Avkıran Alanlı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, eski partisi Demokrat Parti'nin 93 yılından bugüne kadar her seçim döneminde biraz daha eridiğine dikkati çekti. Alanlı, Serdar Denktaş'ı şapkasını önüne koyup düşünmeye davet etti. Aslında, yıpratıcı değil yapıcı bir eleştiri ve tavsiyede bulundu. 

Evet Serdar Denktaş gerçekten fesi yere vurup artık bir şekilde düşünmeye başlamalıdır. Demokrat Parti'nin her zaman 'nankörlük' gördüğü, Demokrat Parti'ye her katılanın, bir süre sonra DP'yi terkettiği söylenir. Aslında bu doğrudur da, niye kimse Demokrat Parti'yi sahiplenmiyor, işte tüm mesele bu! 

Demokrat Parti'ye katılan Ulusal Güçler de (UG'ler), bir süre sonra istifa etmiş ve bağımsız olarak yollarına bir süre devam ettikten sonra, Ulusal Birlik Partisi'ne katılmışlardı. 

Peki nasıl olur da, Rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın Kıbrıs Türk halkına yadigarı olan Serdar Denktaş'ın partisi Demokrat Parti'yi, partiye katılanların yanısıra, Kıbrıs Türk halkı olarak da sahiplenmiyoruz? 

Kurucu Cumhurbaşkanımızın oğlu Serdar Denktaş'ın partisi Demokrat Parti'nin her geçen yıl ve her geçen seçim neden eridiğini birlikte sorgulayalım. Çünkü adı üstünde 'Serdar Denktaş'ın Partisi' diyoruz. Çünkü Demokrat Parti, Serdar Denktaş'ın partisi olarak duruyor. Serdar Denktaş da Demokrat Parti'nin sahibi olarak algılanıyor. Yıllardan beridir, hiçbir seçim sonrasında Demokrat Parti'nin başkanının değişmemesi, hiçbir genel kurulda genel başkanının değiştirilmemesi, sizce de normal mi? 

Bir düşünelim, Demokrat Parti sanki Serdar Denktaş'ın şirketi gibi durmuyor mu? Serdar Denktaş'ın şirketine devamlı olarak birileri girip, birileri çıkıyor, ama 'Sahibi' hep baki, hep aynı kalıyor. 

Peki, birlikte bir düşünürsek, Serdar Denktaş'ın sahibi olduğu bir partiyi kim sahiplenir? Serdar Denktaş'a ait olan bir parti için kim özveriyle çalışır? İşte tüm mesele bu!

Hiçbir siyasi parti birilerin malı olamaz, olmamalı. Siyasi partilerin sahibi olmaz! Dikkat edin, Ulusal Birlik Partisi'nde bir bayrak yarışı şeklinde, Genel Başkanları değişirken, parti de aynı paralelde büyüyerek ilerliyor. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi'nde de belli dönemlerde genel başkan değişiyor, parti yenileniyor ve gelişiyor. Demokrat Parti'yi ise bildik bileli, başında hep Serdar Denktaş. 

Serdar Denktaş'ın, artık partiyi malı olarak görmekten, kendisini de bu partinin sahibi olarak görmekten vazgeçip, Demokat Parti'nin sosyal demokatçıların, yani sosyal demokrasi yandaşı olan kesimin ve herkesin olduğunun kabullenmesi ve kabul ettirmesi gerekiyor. 

'Siyasetin kurdu' hatta 'Siyasetin Generali' olarak anılan Serdar Denktaş'ın böylesi büyük bir hatayı nasıl devam ettirdiği anlaşılamazken, Serdar Denktaş'ın bu konuda artık şapkasını gerçekten yere indirmesi ve ülkemiz için önemli ve büyük bir değer olan 'Sosyal Demokratçıların Partisi' Demokat Parti'yi zirveye taşımak için gönül verenlerle el birliğiyle gerekli adımları atması gerekir. 7'den 70'de herkesin ve her kesimin partisi olması gereken Demokrat Parti'de o potansiyel var, bir kıvılcım yeter.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!