'İRADE'SİZLER!

Gelmiş geçmiş tüm hükümet eden siyasi partilerin, 93 yılından kalma Yurttaşlık Yasası'nı tadil etmemesi sonucunda, bugün KKTC'de adaletsiz ve aşırı miktarda vatandaşlık dağıtılmasına neden oluyor. Geçmişte İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan bazı siyasiler, 93 yılından kalma yasanın değiştirilmesinin zor olmadığını ancak siyasi irade gerektirdiğini söylüyor. UBP-CTP-DP birçok kez hükümet etmesine rağmen, 93 yılından kalma bu yasayı değiştirme iradesini göstermedi.

'İRADE'SİZLER!

1993 yılından kalma Yurttaşlık Yasası, 5 yıl ülkede kalan ve İçişleri Bakanlarının inisiyatifinde belirlenen yabancılara vatandaşlık verilmesini öngörüyor... Geçmişte İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan bazı siyasiler, 93 yılından kalma yasanın değiştirilmesinin zor olmadığını ancak siyasi irade gerektirdiğini söylüyor. Bilindiği gibi, UBP-CTP-DP birçok kez hükümet etmesine rağmen, 93 yılından kalma bu yasayı değiştirme iradesini göstermediler.

Ülkede 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin ağırlıklı olarak Türkiye kökenli olması dolayısıyla, Türkiye'nin bu konuya hassasiyetinin, bazı çevrelerde özel bir sıkıntı yarattığını belirten kaynak, esas sorunun bundan kaynaklandığını kaydetti. 

Evrenselgazete/ Rana Sarro

Nüfus politikasının olmadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, İçişleri Bakanları'nın ve iktidardaki partilerin siyasi kararıyla dağıtılan vatandaşlıkların ardı arkası kesilmiyor. 

Nisan 2016’da bağımsızların desteğiyle kurulan UBP-DP hükümeti 20 aylık hükümet dönemlerinde, Bakanlar Kurulu kararıyla 12 bin civarında vatandaşlık verdi. Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıklar muhalefet tarafından Meclis’e taşınırken, sivil toplum örgütlerince de eleştirildi, bazı partiler ise yargıya başvurdu. 

Kamuoyunda en fazla eleştirilen vatandaşlık verilmesi konusu, ülkenin geleceğini düşünen her birey için kanayan bir yara haline gelirken; bu vatandaşlıkları eleştiren ana muhalefet partisi CTP de dahil, hükümet eden hiçbir siyasi partinin bahse konu yasayı değiştirme iradesini göstermediği de dikkat çekiyor. 

5 YILA VATANDAŞLIK!

Nüfus politikası ve nüfus planlamasının yapılmadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, 'Yurttaşlık Yasası'na göre, beş yıl ülkede yaşayan her turist, vatandaş olmaya hak kazanıyor. CTP, kendi dönemlerinde 12 yıl ülkede kalmayı baz aldıklarını savunsa da, bahse konu yasayı değiştirme iradesi gösteremedikleri de anlaşılıyor.

Bugüne dek, ülkede hükümet eden Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti'nin, 1993 yılından kalma bu yasayı yürürlükte tutmaya devam etmesi sonucunda, ülkede bir nüfus politikası ve nüfus planlaması yapılamamasına neden olduğu da görülüyor.

Ülkede bugüne kadar hükümet etmiş olan tüm siyasi partilerin, bahse konu 93 yılından kalma bu yasayı yürürlükte tutarak, vatandaşlıkların adaletsiz şekilde verilmesine yol açtığı görülüyor. 

KKTC VATANDAŞLIĞI İÇİŞLERİ BAKANLARININ İKİ DUDAĞI ARASINDA!

21 Mayıs 1993 yılında yürürlüğe giren ve halen yürürlükte bulunan YURTTAŞLIK YASASI'nın, 'Genel olarak yurttaşlığa alınma' maddesine göre, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde beş yıl kesintisiz ikamet etmiş olan herkesin, yurttaşlık başvurusunda bulunabildiği ve İçişleri Bakanı'nın kararına bağlı olarak Bakanlar Kurulu Kararı ile KKTC vatandaşlığı verildiği belirtiliyor. 

5 YIL ÜLKEDE KALMA ŞARTI BİLE ARANMIYOR!

Bu vatandaşlıkların yanısıra bir de yine aynı yasa tahtında, istisnai vatandaşlıklar da nüfus politikası olmayan bu ülkenin yıllardan beridir kanayan bir yarası halinde.

İstisnai olarak yurttaşlığa alınma maddesi; "Bu Yasanın 8'inci maddesi yurttaşlığa alınmak için başvuran yabancılar, Bakanlığın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlığına alınabilir" diyor. İktidardaki siyasi partiler de, istisnai vatandaşlıkları da oy amaçlı dağıtıyor. 

"SİYASİ İRADE GEREKTİRİR"

Evrenselgazete'nin görüşerek bilgi sahibi olduğu bazı İçişleri Eski Bakanları, bu Yasanın değiştirilmesinin zor olmadığını ancak siyasi irade gerektirirdiğini söylüyor. Bilindiği gibi, Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Türk Partisi birçok kez hükümete gelmiş ancak, 93 yılından kalma bu yasayı değiştirmedi. Muhalefet dönemlerinde siyasi partilerin, vatandaşlık dağıtılması ile ilgili kendilerinin de şikayetçi olduğu ancak iktidara geldiklerinde yasanın değiştirilmesi ile ilgili bir irade göstermedikleri dikkat çekiyor. 

"TÜRKİYE'DEN KORKUYORLAR!"

Ülkede 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin ağırlıklı olarak Türkiye kökenli olması dolayısıyla, Türkiye'nin bu konuya hassasiyetinin, bazı çevrelerde özel bir sıkıntı yarattığını belirten kaynak, esas sorunun bundan kaynaklandığını kaydetti. 

"NÜFUS POLİTİKASI OLMASI LAZIM!"

Halbuki, devletlerin bir nüfus politikası olması gerektiğini işaret eden isminin yazılmasını istemeyen kaynak, "bizim nüfusumuz nedir, bizim kurumsal yapımız nedir, biz nereye kadar, ne kadar taşıyacağız ne yapacağız, tüm bunları iyi tartışmak lazım ve ona göre planlamak lazım, esas sıkıntı budur" diye konuştu. 

HALKIN PARTİSİ: “2020 YILINA KADAR VATANDAŞLIK VERMEYECEĞİZ”
Tüm iktidar olan siyasi partiler bugüne kadar siyasi irade gösteremezken, Halkın Partisi'nin bu siyasi iradeyi gösterme kararlılığında olduğu da belirtiliyor. Bu kararlılığı takdirle karşılanan ve halka birçok vaadiyle oldukça güven sağlayan Halkın Partisi Genel Sekreteri Tolga Atakan, son dönemde ülkede tartışma konusu olan yeni KKTC vatandaşlıklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, vatandaşlık verilmesinin durdurulması gerektiğini vurgulamıştı. Tolga Atakan hatırlanacağı gibi, “Bütün işlemlerin durdurulması lazım. Ülkemizde uzun yıllardır yaşayan, annesi-babası KKTC vatandaşı olup da kendine vatandaşlık verilmeyen insanlar da var. Son furyada o mağduriyetler giderildi diye düşünüyoruz. Bu şekilde mağdur olan insanları da sisteme dahil ettikten sonra, 2020 yılına kadar herhangi bir vatandaşlık verilmeyecek, sonrasında da 1000 vatandaş yapacağız” diye konuşmuştu. 

EKİM 2017: CTP döneminde 4 bin, UBP döneminde 9 bin vatandaşlık verildi

Hatırlanacağı gibi, 4 Ekim 2017 tarihinde, muhalefetin vatandaşlıklarla ilgili sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bugün yapılan vatandaşlıkların 2005 yılına dayandığını kaydetmişti. Bakan Evren, daha önceki hükümetler döneminde verilen vatandaşlıklara işaret ederek, toplamda CTP döneminde 4 bin civarı, UBP döneminde 9 bin 295 kişiye vatandaşlık verildiğini’ açıklamıştı.

Bugüne kadar gelmiş geçmiş hükümet eden tüm siyasi partiler ile tüm İçişleri Bakanlığı yapmış olan siyasilerin, ülkenin bugün geldiği bu durumdan sorumlu olduğu biliniyor.

Kaynak: Evrenselgazete

İLGİLİ HABER>>> 

''KOALİSYONA KARŞIYIZ. 2020’YE KADAR VATANDAŞLIK VERMEYECEĞİZ''


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!