Hükümeti Özgürgün mü kuracak, yoksa Erhürman mı?

DP'nin kararı merakla bekleniyor... KKTC'de 7 Ocak'ta gerçekleşen Erken Genel Seçim'den ortaya çıkan sonucun ardından kurulacak hükümet amacıyla koalisyon görüşmeleri muhtemelen başladı.

Hükümeti Özgürgün mü kuracak, yoksa Erhürman mı?

Evrenselgazete- Seçim sonucunda en yüksek oy oranını alarak, seçimden birinci çıkan Ulusal Birlik Partisi 'nin hükümeti kurması çalışmaları henüz başlamadan, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nin, UBP ile görüşmeme kararı almasının ardınan gözler Demokrat Parti'ye çevrildi. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ün resmi olmasa da koalisyon görüşmeleri için Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile görüşmelere başladığı tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili bilgi almak için Evrenselgazete'den Rana Sarro'nun ulamaya çalıştığı Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Dursun Oğuz'un Türkiye'de olduğu öğrenilirken, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'a da ulaşılamadı.

Evrenselgazete'nin bilgilerine başvurduğu Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Asım İdris, koalisyon çalışmaları konusunda bilgi sahibi olmadığını; sürecin başında TDP olarak CTP ile telefonda görüştüklerini, onun dışında herhangi bir parti ile resmi bir görüşme veya konuşma yapmadıklarını kaydetti. İdris, "muhtemelen UBP, koalisyon çalışmaları çerçevesinde görüşmeye başlamıştır, ama bizim bilgimiz yok" dedi. 

Seçim gecesi Evrenselgazete'nin sorusunu yanıtlayan Yeniden Doğuş Partisi, UBP ve DP ile bir koalisyon hükümetine sıcak bakmadığını ve böyle bir üçlü koalisyonda yer almayacağını açıkladığı; ertesi günü ise UBP-DP-YDP koalisyon hükümetine girmek istediklerini yine Evrenselgazete'ye ve kamuoyuna da açıkladığı da zaten biliniyor.

YDP'nin koalisyona girmeye hazır olması üzerine, milletvekili yeter sayısına ulabilmesi için, UBP-YDP'ye Demokrat Parti'nin de katılması gerekiyor.

Demokrat Parti, hem UBP-YDP- DP koalisyonu için, hem de CTP-HP-TDP-DP koalisyon formülü için kilit parti konumunda. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Halkın Partisi'nin, Erhürman başkanlığındaki bir koalisyon hükümetine sıcak baktıkları bilinirken; Yeniden Doğuş Partisi'nin ise Ulusal Birlik Partisi ile koalisyona sıcak baktığı biliniyor. Demokrat Parti'nin ise hangi koalisyon hükümet modelinde yer almayı düşündüğü henüz bilinmiyor. Demokrat Parti'nin tavrı ve kararı, koalisyon hükümetini belirleyecek. 

İLGİLİ HABER>>>

Arıklı: ''Ben şahsen böyle bir hükümetin içinde yer almayı uygun görmem''

UBP-YDP-DP hükümeti kurulabilir!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!