Taçoy: 'Türkiyeliler'in partisiyim' diyen YDP'den halkı bölücü siyaset!

Hasan Taçoy, ülkemiz siyaseti ve Kıbrıs Türk halkının geleceği için ciddi bir tehlikeye dikkati çekti. Taçoy, KKTC'nin demokrasi kültürünü yansıtmayan bir siyaset yapıldığını söyledi ve uyardı:

Taçoy: 'Türkiyeliler'in partisiyim' diyen YDP'den halkı bölücü siyaset!

"Ayrımcılık yapmaktan vazgeçmelidirler!"

Evrenselgazete- Diyalog Tv’de yayınlanan Çiğdem Aydın'ın sunduğu 'Güne Merhaba' programına konuk olan Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Hasan Taçoy, Meclis’e girmeye hak kazanan ve Türkiye kökenlilerin partisi olduğunu belirterek, bu yönde bir siyaset güden Yeniden Doğuş Partisi’ne dikkati çekti ve önemli uyarılarda bulundu.

"Kıbrıs'ta ayrımcılık yapan bir siyasi duruş sergileniyor"

Hasan Taçoy, "Yeniden Doğuş Partisi, bazı partilerden, Demokrat Parti’den de epeyce oy almıştır. Ama her şeyden önemlisi ve tehlikelisi, bu ülkede ayrımcılık yapan bir siyasi duruşun sergilenmemesi gerekir. Eğer bu duruş sergilenecekse bu işin tehlikeli boyutları vardır. İşin gerçeği de budur. Biz hiçbir zaman ayrılıkçı siyaset yolunda adım atmadık" dedi. 

"Çatışmacı bir siyaset gündeme getiriliyor"

"Eğer TC kökenli, KKTC kökenli ayrımına gireceksek, çok büyük bir ayrışım yaparız ve bu ayrışımın içerisinde çatışmacı bir siyaset gündeme getiririz. Bu tamamen yanlış bir siyasettir. Bunun yapılmasını hiçbir şekilde tasvip etmem, bunun yapılmasını onaylamam ve olmasını da istemem" diyen Taçoy, Yeniden Doğuş Partisi'nin, bu yönde de oy aldığının bilgisinde olduğunu kaydetti. Hasan Taçoy konuyla ilgili şunları da söyledi:

"KKTC'nin demokrasi kültürünü yansıtan bir siyaset yapmalıdırlar"

"Bu siyasi parti, bu yönde eğer oy almışsa, orada çok büyük bir yanlışın olduğunu görüyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan bir halksa, Kuzey Kıbrıs vatandaşıdır. Eğer KKTC vatandaşı olarak siyaset yapacaksa ona göre siyaset yapmalıdırlar. Aklında başka bir şey varsa gidip o ülkede, Türkiyede siyaset yapar o başka bir şey, ona karışmam. Ama burada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir siyaset yapacaksa, bu kültürü, bu demokrasi kültürünü yansıtan bir siyaset yapacak. Bunu da arkadaşlarımız inşallah demokrasi gereği yerine getirecektir, umarız ayrımcılık yapmaktan vazgeçeceklerdir. Ayrımcılık yapılarak bir yere varılabileceğini ve toplum içinde ikilem yaratılabileceği bir noktayı hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz.” - Evrenselgazete


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!