Sorakın: Şaibesiz, sicili temiz bir Meclis başkanı ŞART!

​Hükümet oluşumu kadar seçilecek meclis başkanının da kim olacağı konusunun büyük önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

Sorakın: Şaibesiz, sicili temiz bir Meclis başkanı ŞART!

Evrenselgazete- Meclis’in açılmasıyla, milletvekilleri mazbatalarını aldıktan sonra Meclis’teki 50 vekil tarafından Meclis Başkanı seçilecek. Hükümeti oluşturan partilerin büyük ortağının, Meclis başkanlığı seçiminde büyük etken olduğu biliniyor. Dolayısıyla, seçilecek Meclis başkanı konusunda da, kurulacak hükümet formülü büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz gün, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın, meclis başkanı olarak kimin seçileceğinin çok önemli olduğuna dikkati çekmesi üzerine, meclis başkanlığı konusu da gündemin birincil konusu haline geldi.

Bunun üzerine Cumhuriyet Meclisi’ne seçilecek Meclis Başkanı konusundaki görüşlerinin sorulduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Evrenselgazete’ye konuştu.

Meclis başkanı seçiminin hükümet oluşumu ile bağlantılı olduğunu ifade eden CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, “genel teamül, meclis başkanlığı seçiminde, hükümeti oluşturan partilerin büyük ortağının daha çok etken olduğu yönündedir” dedi.

"MECLİS BAŞKANI CUMHURBAŞKANI’NA VEKALET EDEBİLEN KİŞİDİR!"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Meclis Başkanlığı konusuna çok önem verdiklerini belirtirken, Meclis Başkanı seçilecek olan kişinin temiz sicil sahibi olması gerektiği üzerinde durdu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Meclis Başkanlığı konusunda çok hassas olduğunu, çünkü Meclis Başkanı’nın gerektiğinde Cumhurbaşkanı’na bile vekâlet ettiğini, Meclis Başkanlığı’nın çok önemli bir makam olduğunu işaret eden Sorakın, Meclis Başkanı’nın hakkında hiçbir şaibenin olmaması gerektiğini vurguladı.  

Meclisteki vekiller tarafından seçilecek olan ancak hükümetin büyük ortağının önemli etken olacağı Meclis başkanı seçilmesi konusundaki görüşlerinin sorulduğu Erdoğan Sorakın, “temiz, dürüst, halkı temsil yeteneği çok yüksek olan birinin olması gerekir. Geçmişi çok temiz olmayan kişilerin Meclis Başkanlığı’na önerilmesi, hatta seçilmesini biz doğru bulmuyoruz. Genel teamül, hükümeti oluşturan partilerin büyük ortağının daha çok etken olduğu yönündedir” diye konuştu.

Bilindiği gibi, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da, “Milletvekili olduktan sonra mal varlığında, bankadaki hesaplarında önemli değişiklik olanlar, malını gizleyenler, gerçek beyanda bulunmayanlar, haksız mal edinenler ve benzeri durumlar gerçek bir nereden buldun yasası olmasa bile bu mevcut yasaya göre Savcılık tarafından soruşturulabilecektir. İlgili yasaya göre önceki ve şimdiki mal beyanları karşılaştırıldığında ki bunu Meclis Başkanlığı yapabilir, gerçeğe aykırı bildirimde bulundukları veya haksız mal edindikleri, kaçırdıkları veya gizledikleri anlaşılanlar hakkında Başsavcılığa suç duyurusunda bulunmak zorundadır. Bunlar, Savcılık tarafından soruşturulabilecektir ve hapislik cezaları vardır” diyerek, Cumhuriyet Meclisi Başkanı olarak seçilecek olan ismin önemine dikkat çekmişti. -Evrenselgazete

İLGİLİ HABER>>>

Özersay: Yeni Meclis Başkanı’nın kim olacağı büyük önem taşıyor


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!