"Polise başvurup yargılanma isteyeceğiz”

Erhürman: “Ercan’la ilgili neden ek sözleşme imzalandığına dair yetkili görüşlerini okuduğumda gözlerime inanamadım”

CTP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, “Ercan’ın avan (ön projesi) projesi ihalesiz–yarışmasız verildi. 250-500 bin dolar arası bir şirkete menfaat sağlandı. Devlet ‘yeterli süre yok’ diyerek ihaleye çıkmadan bir kişiye proje vermez.  Sayın Ertuğruloğlu, ‘Merkezi İhale Komisyonu aracılığı ile ihale yapmadım ama ihale yaptım’ dedi.  MİK dışında sözlü ihale söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

Ercanla ilgili esas sözleşmenin 10 Aralık 2012’de imzalandığını, 15 gün sonra 26 Aralık’ta ek sözleşme imzalandığını söyleyen Erhürman, “Neden ek sözleşme imzalandığına dair yetkili görüşlerini okuduğumda gözlerime inanamadım” dedi.

Erhürman, ek sözleşmeyle ilgili süreci “her şeyi baddos etmek” olarak değerlendirerek, ek sözleşmeyle ihaledeki eşitliğin bozulduğunu söyledi. 
Sözleşmenin 4 yıl uzatılmasına da değinen Erhürman, “Bakanlar Kurulu’nda olanlar memleketin nasıl yönetildiğinin de göstergesi” dedi. 

Tufan Erhürman, “Ertuğruloğlu gayet ciddiyetsiz davranarak devleti zarar uğrattı. Suç işledi. Görevi ihmal suçu işledi. Ercan’la ilgili yaşananlar inanılır gibi değil. CTP bu işi burada bırakacak değil. Meclise soruşturma önerisi getireceğiz. Sadece Sayın Ertuğruloğlu ile ilgili değil. Birden çok bakanla ilgili. Reddedilirse polise başvurup görevi ihmal edenlerin yargılanmasını isteyeceğiz” şeklinde konuştu.  

Erhürman’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“Tahsin Ertuğruloğlu buradan az önce dedi ki “ben Merkezi İhale Komisyonu aracılığıyla yapmadım ama ihale yaptım”. Bizim hukukumuzda sözlü ihale yapma gibi bir yöntem yok.

“GÖNDERİLEN HUKUKÇU, ŞİRKETİN ORTAĞI ÇIKTI”

17 Şubat 2017 tarihli Meclis tutanağından Ertuğruloğlu’nun söylediklerini hatırlatalım:

“Bir hukukçu göndermişler kendisine yardımcı olsun diye… İmza aşamasında öğrenmiş ki o hukukçu kontrollük hizmetini vermek üzere anlaşmayı imzalayacağı şirketin ortağı çıkmış. Ertuğruloğlu bunu imza günü fark ediyor. Yine Ertuğruloğlu kendi ağzından komitede aktardı. Üç tane arkadaşına sormuş bunlardan isim almış bu isimlerin içinden birini seçmiş. O kişinin ortağı olan bir hukukçu da önceden kendisine yardımcı olmak için buraya gelmiş ama o kişinin ortak olduğunu bilmiyormuş. Şimdi ben MİK aracılığıyla ihale yapmadım ama ihale yaptım dediğiniz bu mu? İnanılır gibi değil! Türkiye Başbakanlığı tarafından hukukçu gönderildi diyorsunuz ve o kişinin ortak olduğunu son anda öğrendiğinizi söylüyorsunuz. Bunu öğrenmenize rağmen neden imzalıyorsunuz? Devletin çıkarlarını dikkate almadığınız, ciddiyetsizliğiniz ortada.”

“ŞİRKET DAVA AÇIP TAZMİNAT İSTEYİNCE SÖZLEŞME 4 YIL DAHA UZATILDI”

Mahkemeye dava açıp Ercan’ı alan şirket tazminat isteyince, dava kapatılsın diye şirketle bir anlaşma daha yapılarak, sözleşmenin dört yıl daha uzatıldığına dikkat çeken Tufan Erhürman sözlerini şöyle sürdürdü;

“Aynı zamanda şirket Ertuğruloğlu’nun kontrolörlük hizmeti için istediği paranın iki taksidini ödedi. Şirket bu iki taksiti de geri alacağını söyledi. Kemal Dürüst kalan iki taksiti ödettirmekten de vazgeçti. Sadece dört yılı uzatmak değil kontrolörlük hizmetinin iki taksidinden de vazgeçtiler. Sizin Bakanlar Kurulu’nuz sizin devleti zarara soktuğunuzu söylüyor ve sözleşmeyi dört yıl uzatma kararı alıyor ve iki taksitten de vazgeçiyor. Siz ise Bakanlar Kurulu’nun devleti zarara uğrattığını söylüyorsunuz. Devleti zarara uğrattılarsa sizin bu bakanlar kurulunda işiniz ne?”

“HİÇBİR İHALEYE ÇIKILMADAN İHALE ÖZEL BİR ŞİRKETE VERİLİYOR”

Ercan’ın özelleştirilmesinin daha ilk günden bir hukuksuzluklar zinciri olarak başladığını savunan Erhürman”Avan proje yani ön proje hazırlattırılacak ve parasını ihaleyi alan şirketin vereceği düşünülüyor ve avan proje hiçbir şekilde ihaleye çıkılmadan özel bir kişiye veriliyor” dedi.

“ERSAN SANER YETERLİ SÜRE YOKTU İHALEYE ÇIKAMADIK DEDİ”

Bu kişinin nereden bulunduğunu sorgulayan Tufan Erhürman “Tecrübeliymiş ama hiçbir şekilde ihale yapılmadan özel kişiye verildi. Komite toplantısına katılan Ersan Saner diyor ki yeterli süre yoktu ihaleye çıkmadık. Bir devlet ‘yeterli süre yok diyerek’ bunu yapamaz. Devlet hiçbir biçimde bunu yapamaz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE YARIŞMA YA DA İHALE YOLUYLA YAPILIYOR “

Türkiye’den gelen bir uzmanla komitede görüştüklerini ve bu işlemin Türkiye’de nasıl yaptıklarını sorguladıklarını dile getiren Erhürman, alınan cevabın ‘ya yarışma ya da ihale yoluyla’ olduğuna vurgu yaptı.

Tufan Erhürman, “Ama bizim devlet ‘acelesi olduğu’ için kendilerine önerilen bir kişi ile yaptı. Hukuka aykırılıklar burada başladı. Ayrıca iddia o ki avan proje de doğru yapılmadı. Kısacası 250 bin – 500 bin dolar arası bir kişiye menfaat sağlandı, bu da ihalesiz yapıldı” dedi.

“EK SÖZLEŞME İLE İHALEYİ BOZDULAR “

“10 Aralık 2012 esas sözleşmenin imzalandığı tarih… 15 gün sonra ek sözleşme imzalanarak esas sözleşmenin hükümlerinden bazıları değiştiriliyor. İhaleye giren şirketler ilk sözleşmeye uygun teklif atıyor ancak 15 gün sonra bunlar ek sözleşme yaparak ihaleyi ve eşitlik ilkesini bozuyor” diyen Erhürman ihaleye katılan diğer şirketlerin yetkili birimlere dava açma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Erhürman “15 gün gibi kısa bir süre sonra yaptınız bu işi. İş başlamadan sözleşmeyi değiştirdiniz. Bu ciddiyetsizliğin, aceleciliğin, hukuk tanımazlığın açık seçik örneğidir” dedi.

“SÖZLEŞMEDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK DEVLETİN ELİNDE PATLIYOR”

Serdar Denktaş’ın da “Sözleşmede birinci değişen şey ’kusursuz fesih’. Ama “iktidara gelirsek ihaleyi iptal edeceğim” dediğine ancak bu hükümetin bir üysi olarak sözleşmenin 4 yıl süreyle uzatılmasına onay verdiğine dikkat çeken CTP GENEL Başkanı Erhürman sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu! Denktaş’ın söyledikleri gerekçe gösterilerek sözleşme imzalandıktan 15 gün sonra ‘kusursuz fesih’i adeta imkansız kılacak değişiklikler yapılıyor. Ek sözleşmeyle her türlü sorundan ari şekilde devretmesek de şirket yatırıma başlayacak maddesi ekliyorlar. Bunun üzerine şirket bir hüküm eklettiriyor ve 48 ay içinde teslimatı tamamlamazsanız ben size tazminat davası açacağım diyor. Ve hükümet bunu kabul ediyor. Devletin lehine yaptıklarını söyledikleri değişiklik de devletin elinde patlıyor yani.”

“ERTUĞRULOĞLU SUÇ İŞLEMİŞTİR, CEZASI HAPİSTİR”

Ertuğruloğlu’nun kontrolörlük işini ortaya atarken iddiasının burada havalanını denetleyecek ekiplerin olmayışı olduğunu belirttiğini dile getiren Erhürman yaşananaları şu sözlerle anlatı;

“Türkiye’den gelen yetkililer ise ‘buna gerek yoktu biz denetlerdik’ diyor. Ertuğruloğlu ise “Türkiye Başbakanlığı bana hukukçu gönderdi denetleme konusunda yardımcı olsun diye” diyor. 1 Şubat 2017 tarihli komite toplantısında Bakan Ertuğruloğlu diyor ki “kontrolörlük yapacak müşavir firmayı tespit ederken ihale yapmadık”. Bir devlet ciddi bir devletse bir şirkete güvenmiyorsanız alengirli yollara başvurmaz ihaleye çıkarsanız kusur bile aramaksızın fesh edebilesiniz diye sözleşmeye kusursuz fesih koyarsınız ama siz ek sözleşme ile bunu ortadan kaldırdınız. ”

Bu durumda Tahsin Ertuğruloğlu’nun suç işlediğini öne süren Erhürman “Ertuğruloğlu’nun suçu ‘Görevi ihmal suçudur’. Ceza Yasası’na göre kamu görevlerinin gereklerini yerine getirmeyi ihmal etmek ya da geciktirmek suretiyle kamuyu zarara uğratanlar hafif bir suç işlemiş olur, 1 yıl hapis cezasına çarptırılır” dedi.

“YALAN ÜSTÜNE YALAN SÖYLÜYORLAR”

Konunun 12 Haziran 2017’de Kemal Dürüst tarafından Meclis’te bilgilerine getirildiğini, Tahsin Ertuğruloğlu’nun o gün kürsüye çıkarak “bu sözleşmenin uzatıldığından bugün haberdar oluyorum” dediğini belirten Milletvekili Erhürman şunları söyledi;

“Komitenin elindeki belgeler konunun Ertuğruloğlu’nun da katıldığı bakanlar kurulunda görüşüldüğünü, kararın o toplantının tarihiyle yayımlandığını, daha sonra Ertuğruloğlu’nun ‘benim onayım yoktur’ yazılı itirazı ile Resmi Gazete’de karar tarihinin değiştirildiğini gösteriyor”

Hükümet yetkililerinin Ertuğruloğlu’nun olmadığı bir toplantıyı karar tarihi olarak değiştirip yeniden yazıldığını öne süren Erhürman “ Yalan yalan üstüne. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği bu değişikliğin şehven yapılan hata üzerine gerçekleştirildiğini Resmi Gazete’ye bildiriyor. Ertuğruloğlu onay vermediğini yazılı olarak gönderdiği için toplantıya katılmadı diye değiştiriyorlar. Yani yalan söylüyorlar” şeklinde konuştu.

“DAVA AÇILINCA NE YAPILMALIYDI?”

Şirketin dava açması durumunda yapılması gerekenin çok açık olduğunu söyleyen Erhürman yapılamnası gerekeni şu sözlerle dile getirdi “Şirket devlete karşı tazminat davası açtıysa, orada savunmanızı yapar, tazminat miktarını düşürmeye çalışırsınız. Sonra da çıkan tazminat miktarının kaç yıllık bir uzatmayla karşılanabileceğini bilimsel yöntemlerle hesaplattırırsınız. Bu işten anlayan tüm uzmanlar, yapılan dört yıllık uzatmanın devleti zarara uğrattığını açıkça ortaya koyuyorlar. Demek ki ortada görevi ihmalden dolayı devletin zarara uğratılması var.”

“POLİSE BAŞVURACAK, YARGILANMA TALEP EDECEĞİZ”

Yalnızca Ertuğruloğlu ile ilgili değil, 4 yıl uzatma kararını alanlarla ilgili olarak da Meclis soruşturması isteyeceklerini dile getiren Erhürman, bunun olmaması durumunda doğrudan polise başvuracaklarını ve görevi ihmal ederek devleti zarara uğratanların yargılanmasını talep edeceklerini belirtti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Magusa'da zafer Özgürgün'ün!
Magusa'da zafer Özgürgün'ün!
''Belediye ciddi mali sıkıntıda''
''Belediye ciddi mali sıkıntıda''